Architektura MuratorKonkursyPracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata

Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata

Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.

Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata
Big Ideas for Small Lots, proj. Only If
Big Ideas for Small Lots, proj. Only If

Pracownię Only If prowadzą w Nowym Jorku od 2013 roku Karolina Częczek i Adam Frampton. Dziś są małżeństwem, a poznali się podczas pracy w biurze OMA w Rotterdamie. Do ich najważniejszych realizacji należą Narrow House, dom własny na Brooklinie (2021), wnętrza kawiarni City of Saints (2018) czy przestrzeni biurowej dla trzech firm (2015). Na koncie mają też kilka wystaw, a także wiele analiz i studiów miejskich dla nieregularnych, wąskich działek. W latach 2016-2018 zespół Only If pracował nad programem tanich mieszkań dla seniorów na Brooklynie. Oboje są ponadto nauczycielami akademickimi. Częczek wykłada na Wydziale Planowania Przestrzennego i Krajobrazu Uniwersytetu Pensylwania oraz na Wydziale Architektury Uniwersytetu Yale, Frampton w Wyższej Szkole Planowania Architektonicznego i Konserwacji na Uniwersytecie Columbia. Od 2020 roku Only If ma oddział także w Polsce.

Choć mieliśmy doświadczenie w projektowaniu wyniesione z OMA, nie przełożyło się to od razu na duże zlecenia w Nowym Jorku. Zaczęliśmy od dolnej półki, czyli od wnętrz. Przez pewien czas, aby rozwinąć działalność, pracowaliśmy w tej skali. W zdobyciu pierwszych projektów bardzo pomogli nam inni architekci – nauczyciele i znajomi. Podrzucali nam zlecenia, które ich nie interesowały. Ponieważ nie mieliśmy doświadczenia w pracy nad wnętrzami, stosowaliśmy techniki znane nam z projektowania architektury i urbanistyki – myśleliśmy dużo o cyrkulacji, zmienności, wydajności i możliwości adaptacji przestrzeni do różnych potrzeb – wspominała Karolina Częczek w rozmowie z Agatą Twardoch („A-m” 01/2021).

Czytaj też: Skok na głęboką wodę: Karolina Częczek |

W 2020 roku pracownia Only If znalazła się wśród 50 najlepszych firm architektonicznych wskazanych przez magazyn „Domus” i wśród 50 najlepszych biur zajmujących się projektowaniem wnętrz wskazanych przez „Architect Newspaper”. W czerwcu tego roku redaktorzy magazynu „Architectural Record” wybrali Only If jako jedną z 10 najlepszych młodych pracowni architektonicznych na świecie. Na liście „Architectural Record” znalazły się też: Erbar Mattes i Pittsfield z Londonu, Ja Architecture Studio z Toronto, Line+ z Hangzhou, Group AU z Pittsfield w stanie Massachusetts, Kwong Von Glinow z Chicago, a także nowojorskie CO Adaptive i Worrell Yeung.

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.