Architektura MuratorKonkursyPracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata

Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata

Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.

Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata
Big Ideas for Small Lots, proj. Only If
Big Ideas for Small Lots, proj. Only If

Pracownię Only If prowadzą w Nowym Jorku od 2013 roku Karolina Częczek i Adam Frampton. Dziś są małżeństwem, a poznali się podczas pracy w biurze OMA w Rotterdamie. Do ich najważniejszych realizacji należą Narrow House, dom własny na Brooklinie (2021), wnętrza kawiarni City of Saints (2018) czy przestrzeni biurowej dla trzech firm (2015). Na koncie mają też kilka wystaw, a także wiele analiz i studiów miejskich dla nieregularnych, wąskich działek. W latach 2016-2018 zespół Only If pracował nad programem tanich mieszkań dla seniorów na Brooklynie. Oboje są ponadto nauczycielami akademickimi. Częczek wykłada na Wydziale Planowania Przestrzennego i Krajobrazu Uniwersytetu Pensylwania oraz na Wydziale Architektury Uniwersytetu Yale, Frampton w Wyższej Szkole Planowania Architektonicznego i Konserwacji na Uniwersytecie Columbia. Od 2020 roku Only If ma oddział także w Polsce.

Choć mieliśmy doświadczenie w projektowaniu wyniesione z OMA, nie przełożyło się to od razu na duże zlecenia w Nowym Jorku. Zaczęliśmy od dolnej półki, czyli od wnętrz. Przez pewien czas, aby rozwinąć działalność, pracowaliśmy w tej skali. W zdobyciu pierwszych projektów bardzo pomogli nam inni architekci – nauczyciele i znajomi. Podrzucali nam zlecenia, które ich nie interesowały. Ponieważ nie mieliśmy doświadczenia w pracy nad wnętrzami, stosowaliśmy techniki znane nam z projektowania architektury i urbanistyki – myśleliśmy dużo o cyrkulacji, zmienności, wydajności i możliwości adaptacji przestrzeni do różnych potrzeb – wspominała Karolina Częczek w rozmowie z Agatą Twardoch („A-m” 01/2021).

Czytaj też: Skok na głęboką wodę: Karolina Częczek |

W 2020 roku pracownia Only If znalazła się wśród 50 najlepszych firm architektonicznych wskazanych przez magazyn „Domus” i wśród 50 najlepszych biur zajmujących się projektowaniem wnętrz wskazanych przez „Architect Newspaper”. W czerwcu tego roku redaktorzy magazynu „Architectural Record” wybrali Only If jako jedną z 10 najlepszych młodych pracowni architektonicznych na świecie. Na liście „Architectural Record” znalazły się też: Erbar Mattes i Pittsfield z Londonu, Ja Architecture Studio z Toronto, Line+ z Hangzhou, Group AU z Pittsfield w stanie Massachusetts, Kwong Von Glinow z Chicago, a także nowojorskie CO Adaptive i Worrell Yeung.

Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.
Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.