Architektura MuratorKonkursyTeraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski

Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska przyznała statuetki Promotorów Polski. Po raz kolejny w historii konkursu to honorowe wyróżnienie przypadło architektowi.

Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski
Robert Konieczny podczas uroczystości wręczenia statuetek Promotor Polski; fot. Kamil Broszko

20 września podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie statuetek Promotor Polski. W tym roku Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała w ten sposób onkologa Krzysztofa Składowskiego, reżysera Macieja Pieprzycę i architekta Roberta Koniecznego.

By the wind House projektu KWK Promes |
Unikato Roberta Koniecznego |
Dom Kwadrantowy |


Konkurs Teraz Polska na najlepsze produkty, usługi i innowacje Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego organizuje od ponad 30 lat. Od 2017 roku przyznaje też statuetki Promotor Polski, doceniając w ten sposób również sukcesy wybitnych osobowości ze świata nauki, kultury i biznesu. Tytułem Promotora Polski uhonorowano dotąd  ponad 30 osób. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować Polaków, za którymi stoją sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówił podczas uroczystości Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Robert Konieczny należy do najbardziej rozpoznawalnych architektów w Polsce. Od 1999 roku prowadzi w Katowicach pracownię KWK Promes, która na koncie ma taki  realizacje jak wielokrotnie nagradzane Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2009), Dom Bezpieczny (2008), Arka Koniecznego (2015) czy ukończony niedawno Dom kwadrantowy (2018). W 2019 roku został przyjęty do prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury.

Dziękuję kapitule za wyróżnienie, które tak naprawdę jest dla całego zespołu fantastycznych ludzi z KWK Promes. Chciałbym także podziękować moim rodzicom, którzy mieli ze mną krzyż, aby przetrwać moje młodzieńcze lata i wyprowadzić mnie na prostą. Tym bardziej jestem im wdzięczny. Żyjemy w nowych i ciekawych czasach, co z jednej strony mnie cieszy, a z drugiej przeraża. Jedno jest pewne – architektura wkrótce się zmieni. Wszystko co powstanie jutro, będzie inne od tego, co znaliśmy dziś. A  to po to, aby nasze dzieci i wnuki mogły normalnie żyć i funkcjonować na ziemi, jaką my znamy. Nawiązując z kolei do idei promocji Polski chciałbym zapowiedzieć przedpremierowo, że 9 lub 11 listopada KWK Promes jako pierwsza polska pracownia będzie miała wystawę w wyjątkowej galerii w Paryżu, która gości same sławy. Jeżeli ktoś z Państwa będzie akurat w tym czasie w Paryżu – serdecznie zapraszam, bo zamierzamy zaskoczyć i zaintrygować widzów – mówił Konieczny w trakcie odbierania wyróżnienia.

Robert Konieczny nie jest pierwszym architektem z tytułem Promotora Polski. W 2019 roku uzyskał go Tomasz Konior, współautor m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach.

Konkursy uczą. Rozmowa z Robertem Koniecznym
Konkursy uczą. Rozmowa z Robertem Koniecznym Uczymy się na własnych błędach, na przegranych, dlatego udział w konkursach jest szalenie rozwijający – rozmowa z Robertem Koniecznym, jednym z jurorów tegorocznego konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”.
Autor: (Red.)
Robert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu W Galerie d'Architecture w Paryżu już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W Galerie d'Architecture prezentowali się najlepsi architekci, tacy jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano czy Bernard Tschumi. KWK Promes jest pierwszą polską pracownią zaproszoną do pokazania tam swojej twórczości.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
By the wind House projektu KWK Promes Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.
Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.
Archiprzewodnik po Europie: Robert Konieczny i Tomasz Malkowski oprowadzają po najciekawszych realizacjach Starego Kontynentu Nakładem wydawnictwa Pascal wkrótce ukaże się „Archiprzewodnik po Europie”. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski zapraszają w architektoniczną podróż po najodważniejszych realizacjach ostatnich dekad, od kaplicy Petera Zumthora, przez Lego House projektu BIG, po podwodną restaurację Under pracowni Snøhetta.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.