Architektura MuratorTechnikaBy the wind House projektu KWK Promes

By the wind House projektu KWK Promes

Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.

By the wind House projektu KWK Promes
By the wind House, proj. KWK Promes Robert Konieczny; fot. dzięki uprzejmości pracowni
By the wind House Małopolska
AutorzyKWK PROMES, architekt Robert Konieczny
KonstrukcjaFirma Inżynierska „Statyk”
Powierzchnia terenu2939.0 m²
Powierzchnia użytkowa259.0 m²
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2021

 

Koncepcja By the wind House

Temat, z którym się zetknęliśmy, okazał się niezwykle wymagający. Klienci kupili działkę wraz z projektem, który otrzymał już pozwolenie na budowę. Mieliśmy przygotować projekt zamienny na podstawie przedstawionego przez nich programu domu. Postawili jednak przed nami zadanie, które było dla nich priorytetem – bryła domu miała być dynamiczna i atrakcyjna. Znaleźliśmy się w ten sposób w nowej sytuacji, która kojarzyła się nam z bardzo formalnym sposobem projektowania, którego nie preferujemy. Zazwyczaj przystępując do pracy nad projektem, analizujemy szeroko rozumiany kontekst, a kształt bryły jest wynikiem długiego procesu projektowego. Gdy zaczynamy nigdy nie wiemy, jaki będzie efekt. Ta nieprzewidywalność daje nam najwięcej frajdy w projektowaniu. Mimo wątpliwości postanowiliśmy podjąć się tego zadania, nie odchodząc jednak od naszego sposobu działania.

Po przeanalizowaniu zapisów planu miejscowego okazało się, że bryła domu musi być stosunkowo mała i nawiązywać do tradycyjnej zabudowy opartej na klasycznym trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Rozwijaliśmy ten wątek już we wcześniejszych projektach i tutaj pojawiła się okazja, aby pracować nad nim dalej. Zaowocowało też doświadczenie zebrane przy budowie Arki, która bardzo podobała się naszym klientom. Oczywiście nie chcieliśmy jej kopiować, tylko dalej rozwijać pewne rozwiązania.Wykorzystaliśmy motyw tzw. podniebienia („kadłuba”) jako interpretację klasycznej podmurówki. W przypadku Arki pod nawisami bez przeszkód rośnie trawa, dlatego zastosowaliśmy tutaj podobne rozwiązanie, tylko o dużo bardziej zdecydowanych nadwieszeniach.

Nad „kadłubem” znajduje się całkowicie przeszklony, otoczony tarasami uwolniony parter, z którego rozpościera się widok na otaczający krajobraz. Parter przykryty jest bryłą dachu, której nadwieszenie pełni funkcję dawnych okapów. Aby spełnić wymagania związane z dynamiczną bryłą, ale też wykorzystać zachodnie słońce i uzyskać imponujący widok, całość pochyliliśmy i nadwiesiliśmy w kierunku opadającego zbocza. I to był strzał w dziesiątkę. Jak się okazało, właściciele są miłośnikami żeglarstwa, a projekt przypomina im jacht, w którym parter staje się pokładem. Pomyśleli nawet o wprowadzeniu okrągłych okien w „kadłubie”, ale udało im się wytłumaczyć, że to rozwiązanie byłoby zbyt dosłowne. Nam trójkątne płaszczyzny kojarzą się z architekturą ustrońskiego Zawodzia (proj. Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk), a szczególnie ze słynnymi piramidami „pływającymi” po zboczu Równicy (po drugiej stronie góry znajduje się Arka). Skojarzenie z wiatrem i żeglowaniem zaowocowało nazwaniem projektu By the wind House.

Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska przyznała statuetki Promotorów Polski. Po raz kolejny w historii konkursu to honorowe wyróżnienie przypadło architektowi.
Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.
Archiprzewodnik po Europie: Robert Konieczny i Tomasz Malkowski oprowadzają po najciekawszych realizacjach Starego Kontynentu Nakładem wydawnictwa Pascal wkrótce ukaże się „Archiprzewodnik po Europie”. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski zapraszają w architektoniczną podróż po najodważniejszych realizacjach ostatnich dekad, od kaplicy Petera Zumthora, przez Lego House projektu BIG, po podwodną restaurację Under pracowni Snøhetta.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Robert Konieczny w Krakowie Robert Konieczny będzie bohaterem nowej wystawy w krakowskiej Galerii Architektury GAGA. Zobaczymy prezentacje znanych realizacji KWK Promes, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę.
Robert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury 12 września odbyła się w Paryżu ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Académie d'architecture. Uroczystość poprzedził wykład, podczas którego architekt opowiedział o najważniejszych projektach KWK Promes, umieszczając je w kontekście polskiej i światowej architektury.