W dawnych Koszarach Mokotowskich powstanie nowa siedziba NAC: trwa konkurs architektoniczny

i

Autor: Archiwum Architektury Zabudowania dawnych Koszar Mokotowskich przy ul. Rakowieckiej w Warszawie; fot. MWKZ

W dawnych Koszarach Mokotowskich powstanie nowa siedziba NAC: trwa konkurs architektoniczny

2022-11-09 18:56

Narodowe Archiwum Cyfrowe będzie miało nową siedzibę. Właśnie ogłoszono konkurs na przebudowę na ten cel zabytkowych Koszar Mokotowskich.

Dawne Koszary Mokotowskie znajdują się przy ul. Rakowieckiej. Budynki wzniesione na początku XX wieku należały do największych i najnowocześniejszych zespołów zaplecza twierdzy Warszawa.  W połowie lat 50. część zabudowań rozebrano, a w ich miejscu zrealizowano gmach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, obecnie zajmowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obiekt ten podzielił teren koszar na dwie części – zachodni, pełniący obecnie funkcje edukacyjne i administracyjne, oraz wschodni, gdzie znajduje się historyczny budynek przeznaczony na nową siedzibę Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na projekt jego adaptacji NAC we współpracy z warszawskim oddziałem SARP właśnie ogłosił konkurs architektoniczny. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie koncepcji modernizacji zabytku i dostosowanie go do potrzeb instytucji. W obiekcie należy rozplanować strefę ogólnodostępną, w której znajdzie się m.in. czytelnia i sala konferencyjna, oraz zamkniętą, z magazynami zbiorów, specjalistycznymi pracowniami i pomieszczeniami biurowymi.W skład siedmioosobowego jury wchodzą architekci Bolesław Stelmach (przewodniczący), Dorota Bagińska i Paweł Pieniężny, a także reprezentujący NAC Ryszard Wojtkowski, Katarzyna Plewka, Marcin Słoński i Piotr Strembski. Funkcję sekretarza pełni architekt krajobrazu Rafał Mroczkowski.

Pula nagród wynosi 70 tys. zł zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 30 tys. zł i zaproszenie do negocjacji na wykonanie projektu, za miejsce drugie 20 tys. zł, a za miejsce trzecie 10 tys. zł. Zaplanowano też dwa wyróżnienia po 5 tys. zł. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 25 listopada,  składanie prac do 3 lutego 2023 roku, a ogłoszenie wyników 20 lutegp. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: konkurs-nac.sarp.warszawa.pl.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ