Architektura MuratorKonkursyWXCA zwycięzcą konkursu na Muzeum Powstania Wielkopolskiego

WXCA zwycięzcą konkursu na Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Pracownia architektoniczna WXCA sp. z o.o. z Warszawy wygrała konkurs na projekt budynku nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919! Dziś w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu ogłoszono wyniki konkursu.

MPW

Architekci z Warszawy zaproponowali  najlepsze rozwiązania dla budynku, który ma stanąć przy Wzgórzu Św. Wojciecha w otoczeniu zieleni i historycznym sąsiedztwie. Tak zdecydował Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Bolesława Stelmacha, który tak uzasadnił decyzję – „nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i  estetyczne obiektu muzeum. Fundamentem zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich było poczucie wspólnoty, to „narodowa tożsamość, u podstaw której leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi.” Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali „Idiom Wielkopolski” w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha”.

Architekci z WXCA sami skomentowali – „zgodnie z naszą wizją budynek muzeum i przestrzeń wokół niego ma wychodzić naprzeciw potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli tych wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie Powstania Wielkopolskiego”.

Poza zwycięzcą Sąd Konkursowy przyznał dwie trzecie nagrody (nie było drugiej) . Otrzymały je pracownie: JEMS Architekci oraz Consultor. Wyróżnienia trafiły do CDF Architekci, KWK Promes i Pracownia Architektoniczna 1997.

Obecny na ogłoszeniu wyników konkursu Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak powiedział : „Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta i regionu. To część naszej tożsamości, dziedzictwo, o które musimy dbać – podkreśla Jacek Jaśkowiak – Nie miało jednak szczęścia do tego, co dziś nazywamy PR-em. Podczas okupacji udział w powstaniu wiązał się z bardzo przykrymi konsekwencjami, po wojnie również niewiele się o nim mówiło. Dlatego dziś zależy nam na tym, by pokazać mieszkańcom Poznania, województwa i całej Polski znaczenie Powstania Wielkopolskiego, podkreślić jego rangę w historii naszego państwa. Tak ważna tematyka zasługuje na godną oprawę. Nowoczesny budynek muzeum będzie kolejnym – po nowej siedzibie Teatru Muzycznego – obiektem, który może stać się architektoniczną wizytówką naszego miasta”.

Do konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zgłosiły się 53 pracownie z Polski i zagranicy. Do finału wybrano projekty 6 pracowni.

Zgodnie z decyzją lokalizacyjną z ubiegłego roku  nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie przy wzgórzu św. Wojciecha w sąsiedztwie Pomnika Armii Poznań, kościoła św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, obok rewitalizowanej Starej Rzeźni. Powierzchnia użytkowa budynku ma mieć 10 tysięcy metrów kwadratowych. Zgodnie z założeniami 30 procent tej powierzchni zajmie ekspozycja stała. Obecne Muzeum Powstania Wielkopolskiego w budynku Odwachu na Starym Rynku ma zaledwie 340 metrów kwadratowych.

Na nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 od lat czekają Wielkopolanie.
Inwestycja już budzi ogromne zainteresowanie w Polsce. W planach ma stać się ważnym miejscem Poznania, placówką o znaczeniu ogólnopolskim z frekwencją sięgającą 100 tys. zwiedzających rocznie, spełniającą współczesne wymagania muzealników i turystów, z atrakcyjną ofertą historyczną, bogatym programem edukacyjnym, skupiającą środowiska kultywujące pamięć o powstaniu, badaczy i analityków jego historii.

Inwestycja może liczyć na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte
w 2024 roku.

[serwis prasowy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości]

Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.
9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie na niezwykłe opowieści o miejscu zamieszkania.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!