Kompleks gmachu. Architektura władzy

i

Autor: Archiwum Architektury Deyan Sudjic "Kompleks gmachu. Architektura władzy", projekt okładki Kuba Sowiński

Kompleks gmachu. Architektura władzy

2015-07-06 11:35

Centrum Architektury przygotowało pierwsze polskie wydanie bestsellerowej książki Deyana Sudjica o architekturze, władzy i ambicji – The Edifice Complex. The Architecture of Power. Premiera odbędzie 8 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Tytułowy kompleks gmachu to chęć pozostawienia po sobie efektownego śladu w formie budynku, a czasem i całego miasta. Na kartach książki Deyana Sudjica najsłynniejsi architekci ostatnich stu lat – Le Corbusier, Mies van der Rohe, Foster, Libeskind i wielu innych – spotykają się ze swoimi klientami i mecenasami. Autor ukazuje jak architektura stawała się narzędziem propagandy w rękach XX-wiecznych dyktatorów (Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao czy Saddama Husajna) i sposobem na uzyskanie nieśmiertelności przez demokratycznie wybranych polityków, na przykład prezydentów USA, Tony’ego Blaira czy François Mitteranda, ekscentrycznych milionerów czy kolekcjonerów sztuki. Sudjic odsłania namiętności i ambicje stojące za najbardziej ekstrawaganckimi projektami – od kościołów po wieżowce, od ekscentrycznych rezydencji po zbudowane od podstaw stolice.

Deyan Sudjic to krytyk architektury, dyrektor Muzeum Designu w Londynie, dziekan wydziału Sztuki, Designu i Architektury na uniwersytecie w Kingston, główny kurator Biennale Architektury w Wenecji w 2002 roku, współzałożyciel magazynu architektonicznego "Blueprint" oraz redaktor naczelny miesięcznika "Domus" w latach 2000-2004; autor kilku publikacji z zakresu teorii architektury i dizajnu, z których dotychczas dwie ukazały się po polsku: „Język rzeczy” (2013) oraz „B jak Bauhaus” (2014).

Premiera: środa 8 lipca 2015 godz. 18.30 Hol Główny Muzeum Narodowego w Warszawie Aleje Jerozolimskie 3W programie: – Prelekcja dr hab. Gabrieli Świtek o architekturze władzy – Pokaz zdjęć Nicolasa Grospierre'a z cyklu „Gabinety owalne”