Lwowska 1 w Krakowie

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek mieszkalny Lwowska 1 w Krakowie, projekt: Biuro Lewicki, Łatak. Część pierzei po południowej stronie placu została wyburzona w latach 70. XX wieku w związku z przebudową układu komunikacyjnego miasta. Nowy obiekt przywraca tu zabudowę kwartałową. Na jego elewacjach oprócz cegły pojawi się też beton i kamień, a od strony dziedzińca będzie porastać je zieleń

Budynek mieszkalny Lwowska 1 w Krakowie

2014-11-19 18:31

Biuro Lewicki, Łatak zaprojektowało apartamentowiec po południowej stronie placu Bohaterów Getta, realizując tym samym założenia własnej koncepcji na jego przebudowę z 2003 roku, która zakładała m.in. Rekonstrukcję układu zabudowy kwartałowej wzdłuż ul. Lwowskiej i Józefińskiej.

W zwycięskiej pracy konkursowej na nową aranżację placu Bohaterów Getta architekci zaproponowali m.in. rekonstrukcję układu zabudowy kwartałowej wzdłuż ul. Lwowskiej i Józefińskiej. Projektowany obiekt razem z istniejącymi kamienicami tworzy taki właśnie kwartał, zawarty między Lwowską, Józefińską i Na Zjeździe.

Na parterze znajdzie się 18 lokali usługowych o łącznej powierzchni 1375 m2, a na kolejnych trzech kondygnacjach 137 apartamentów. Elewację od ul. Lwowskiej podzieliliśmy na pięć segmentów, których skala ma związek z wymiarem kamienic w sąsiedztwie. Ulica Na Zjeździe, ruchliwa arteria powstała współcześnie, otrzyma natomiast elewację bardziej wielkomiejską, o monumentalnym rytmie – wyjaśniają autorzy z Biura Projektów Lewicki Łatak.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016