Centrum w Ryglicach

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum rekreacji w Ryglicach koło Tarnowa, projekt: BXBSTUDIO i MOSS DECOR

Centrum rekreacji w Ryglicach koło Tarnowa

2014-11-19 21:05

Na zlecenie władz miasta BXBstudio oraz MOSS decor przygotowały koncepcję lokalnego centrum rekreacji wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Jedną z inspiracji architektów był ryglicki spichlerz z 1757 roku – najstarszy tego typu obiekt drewniany w Małopolsce

Obiekt, o powierzchni 120 m2, planowany jest na południowym krańcu Ryglic, w pobliżu miejscowego stawu i Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Ma pełnić funkcję lokalnego miejsca spotkań – organizacji imprez i wspólnego biesiadowania przy kominku.

Drewnianą konstrukcję pawilonu architekci zestawili z dwoma rzędami stalowych słupów, które podtrzymują dwuspadowy dach kryty gontem. Przestrzeń wewnętrzną podzielili na dwie strefy: otwartą, z obszernym tarasem, oraz zamkniętą, oddzieloną przesuwnymi panelami. Elementem wspólnym dla obu stref jest kamienny kominek (w części zamkniętej zlokalizowano miejsce do grillowania).

Obok pawilonu powstać ma m.in. boisko do siatkówki plażowej, plenerowa siłownia oraz miejsca postojowe dla samochodów. Układ i rysunek otaczających obiekt ścieżek nawiązuje do ukośnych linii słupów konstrukcyjnych.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2015