Nowoczesna willa

Dom Horyzontalny pod Poznaniem. Zaprojektowany na skarpie jeziora przez AMJ Studio

2023-11-17 15:51

Dom Horyzontalny to najnowszy projekt autorstwa Adama Jankowskiego i Kamila Paszka z AMJ Studio. Zlokalizowany na skarpie jeziora, ma wzbogacić krajobraz Równiny Wrzesińskiej.

Lokalizacja Okolice Poznania, woj. wielkopolskie
Pow. użytkowa 386.27 m2
Pow. działki 14 927 m2
Kubatura 2 832 m3
Projekt 2022-2023
Profil użytkownika Rodzina 2+2
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Pierwszym zadaniem projektantów w poszukiwaniu odpowiedzi na wymagania użytkowników jest, odnosząca się do kontekstu otoczenia, interpretacja wstępnych założeń. Nizinne tereny Pojezierza Wielkopolskiego malują tło dla obiektu, który ma powstać jako uniwersalne miejsce do życia, dostępne dla wszystkich, pozbawione barier architektonicznych oraz tych oddzielających dom od natury.

Główną ideą było wyeksponowanie obiektu i otwarcie go widokowo na krajobraz naturalny jeziora.  (…) Powstał dom parterowy, pozbywający się barier dostępności dla użytkowników. (…) Dialog przestrzeni zewnętrznej z wnętrzami osiągnęliśmy poprzez minimalizm i działanie prostymi bryłami.

Dom horyzontalny AMJ Studio

i

Autor: AMJ Studio

Podłużna forma sprawia wrażenie jakby obiekt delikatnie unosił się ponad skarpą, lewitując nad powierzchnią wody. Za pomocą dużych przeszkleń w głównych pomieszczeniach wyeksponowano krajobraz jeziora i zapewniono we wnętrzach dużo naturalnego światła.

Przez silne powiązanie z otoczeniem, przegrody zewnętrzne zakrywają tylko to, co konieczne, a ściany działowe ustawiają perspektywy, czyniąc dom bardziej przestronnym i doświetlonym. Charakterystycznym elementem są patia wypełnione zielenią wysoką, które strefują przestrzeń na części dzienną i nocną.

Dom horyzontalny AMJ Studio

i

Autor: AMJ Studio

Do środka prowadzi wejście od strony ogrodu. Na część prywatną składają się m.in. liczne garderoby i toalety osobne dla różnych pokojów. Sypialnię dla gości połączono z domowym gabinetem najbardziej oddalonym od serca domu. Pozostałe pomieszczenia rodziców i dzieci, połączone korytarzem otaczającym patio, wyeksponowano na północno-wschodnie światło.

Wszystkie funkcje części dziennej przeplatają się wzajemnie. Kuchnia z wyspą oraz jadalnia leżą na jednej osi z przestronnym salonem, mającym swoje przedłużenie na tarasie, opasanym wokół głównych pomieszczeń.

Dom horyzontalny AMJ Studio

i

Autor: AMJ Studio

Willa wykorzystuje potencjał działki, stawiając na funkcjonalność prostych rozwiązań. Członkowie zespołu AMJ Studio zwracają uwagę na relację domu z otoczeniem.

Udało się uzyskać pożądaną lekkość architektury, która w nietuzinkowy sposób wyróżnia się na tle otaczającej przyrody. – komentują.