Dom w skarpie. Ukształtowany zgodnie z potrzebami widokowymi i nasłonecznieniem

2023-12-21 16:32

Dom wbudowany w zbocze to najnowszy projekt poznańskiego AMJ Studio. Architekci tak ukształtowali bryłę, by otwierała się widokowo na malowniczy górski krajobraz, a swoją formą przypominała naturalne formacje skalne.

Dom w skarpie
Autorzy: AMJ Studio, architekci Adam Jankowski, Kamil Paszek
Powierzchnia użytkowa: 343 m²
Projektu: 2023

Dom w skarpie dysponować będzie powierzchnią ponad 340 m². Prosta bryła na rzucie prostokąta zostanie wkomponowana w zbocze w jednej z górskich miejscowości. Obiekt jest praktycznie niewidoczny od strony wzniesienia – jego funkcja wyłania się ze zbocza niczym naturalna skalna forma – tłumaczy architekt Adam Jankowski, założyciel AMJ Studio. Nawiązaniem do krajobrazu są przede wszystkim wydatne świetliki dachowe.

Wnętrza wyraźnie przenikają się z otoczeniem. Architekci tak ukształtowali bryłę, by maksymalnie wykorzystać kierunek południowy – stąd charakterystyczne wcięcie widoczne od tej strony. Salon z jadalnią i kuchnią, główna sypialnia oraz pokój gościnny zostały umiejscowione wokół rozległego tarasu. Pozostałe pomieszczenia doświetla tu przestronne patio. Przestrzeń zlokalizowaną najgłębiej przeznaczono na garaż i kolekcję samochodów właścicieli. Ona także zapewniona ma jednak naturalne światło, dzięki mniejszym świetlikom znajdującym się w zielonym dachu.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie