Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci

2020-01-02 18:33

W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.

Nazwa obiektuModernizacja i rozbudowa hali Arena
Adres obiektuPoznań, ul. Wyspiańskiego 33
AutorzyCDF Architekci
InwestorMTP
Powierzchnia zabudowy8338.0 m²
Powierzchnia użytkowa12033.0 m²
Powierzchnia całkowita26768.0 m²
Kubatura217767.0 m³
Projekt2019
Data realizacji (koniec)2021
Koszt inwestycjiok. 100 000 000 zł

Hala Arena w Poznaniu powstała w latach 1972-1974 według projektu Jerzego Turzenieckiego. Charakterystyczny obiekt na planie koła, zwieńczony złocistą kopułą, stanął w północnej części parku Kasprowicza, szybko stając się jedną z architektonicznych ikon stolicy Wielkopolski. Od dawna domagał się generalnego remontu, ale z uwagi na brak środków rozpoczęcie prac wciąż odwlekano w czasie. Dwa lata temu halę od władz miasta przejęły Międzynarodowe Targi Poznańskie. Pod koniec ubiegłego roku zaprezentowały koncepcję modernizacji przygotowaną przez lokalne studio CDF Architekci.

Według niej budynek zyska nową, podziemną kondygnację. Poziom posadzki znajdować się będzie teraz 6 metrów niżej, więc do środka będzie można wprowadzić dodatkowe trybuny i zmienić ich układ. Obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Po modernizacji zostaną ułożone równolegle do boiska. Przy okazji część z nich będzie mobilna, by możliwe było ich złożenie i pozostawienie pustej płyty. Pojemność hali zwiększy się dzięki temu z 7200 do 9200 miejsc. Znajdzie się też przestrzeń na tzw. skyboxy, czyli pomieszczenia o podwyższonym standardzie przeznaczone na spotkania towarzyskie i biznesowe, powstaną nowe sale konferencyjne, strefa food court oraz restauracja z tarasem.

Elewacje hali Arena pozostaną w niezmienionej formie, remont czeka jedynie pokrycie dachu. Pojawi się też nowe zagospodarowanie terenu. Tak zwany plac Olimpijski przed obiektem będzie bardziej zielony, znajdą się tu drzewa w donicach, siedziska i zadaszona przestrzeń foyer. W kolejnym etapie pod placem planowany jest trzypoziomowy parking na 700 aut z wjazdem od strony ul. Wyspiańskiego, a po drugiej stronie obiektu podziemny parking techniczny z wjazdem od ul. Reymonta. W ramach inwestycji w sąsiedztwie powstanie też zupełnie nowy budynek administracyjny. Modernizacja hali Arena ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w 2021.

Stosunkowo młoda architektura socmodernistyczna bywa w Polsce modernizowana w różny sposób: od prostych remontów, przez zmianę substancji i bryły, po popularną ostatnio całkowitą odbudowę rozebranych wcześniej obiektów. Przegląd nowych i dopiero planowanych dokonań w tym zakresie prezentowaliśmy w tekście „Socmodernizm odnowa”.

Il. Grupa MTP/CDF Architekci