Architektura MuratorProjektyModernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt modernizacji i rozbudowy Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja pracowni Consultor.

Wyniki konkursu na projekt modernizacji i rozbudowy Planetarium w Chorzowie
I nagroda - Consultor (autorzy: Michał Kapturczak, Joanna Kapturczak, Piotr Foi)

Planetarium Śląskie w Chorzowie powstało według projektu architekta i urbanisty Zbigniewa Solawy z okazji 400-setnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Obchody przypadającego na 1943 rok jubileuszu nie były możliwe ze względu na trwającą wojnę. Oficjalne uroczystości odbyły się dopiero dziesięć lat później, a samo planetarium zbudowano w latach 1953-55. W skład założenia zlokalizowanego na terenie Parku Śląskiego wchodzi budynek planetarium na planie koła, ośmioboczne obserwatorium oraz łączący obydwa obiekty pierścień komunikacyjny z dziedzińcem, w którego centrum umieszczono zegar słoneczny.

W połowie lat 50. XX wieku planetarium Solawy było najnowocześniejszą tego rodzaju budowlą na świecie. W jego wnętrzu zainstalowano niezwykle nowoczesny, mierzący 5 metrów i ważący 2 tony, aparat Zeissa. Było również interesującym eksperymentem architektonicznym, ponieważ w niespotykany dotąd sposób łączyło funkcjonalizm przeszklonych ciągów komunikacyjnych i żelbetowej konstrukcji z lekkością i elegancją proporcji i kształtów zestawianych ze sobą geometrycznych brył - pisała Irma Kozina w "A-m" nr 12/2011.

Wiosną 2016 roku ogłoszono konkurs na modernizację i przebudowę planetarium. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji unowocześnienia obiektu z poszanowaniem jego oryginalnego kształtu - w 2013 roku planetarium zostało bowiem wpisane do rejestru zabytków. Spośród 19 nadesłanych na konkurs prac, za najlepszą uznano koncepcję poznańskiej pracowni Consultor (autorzy: Michał Kapturczak, Joanna Kapturczak, Piotr Foi).

W opinii jury projekt wpisuje się harmonijnie zarówno w otoczenie Parku Śląskiego, jak i w obszar istniejących, historycznych już kubatur Planetarium. Autorzy proponują nową, niedominującą kubaturę świetnie wkomponowaną w krajobraz parku. Nowe funkcje lokalizują czytelnie, z szacunkiem odnosząc się do zastanego dziedzictwa. Doceniono także połączenie istniejącego placu Mikołaja Kopernika z nowym placem przed wejściowym kreuje współczesny układ urbanistyczny, który zachowuje jednocześnie „ikonicznie” postrzegany widok na całe założenie Planetarium. Również zaproponowany przez architektów pionowy akcent w postaci wieży widokowej nie odbiega od ogólnego założenia, zgodnie z którym zrezygnowano z elementów mogących zaburzyć czytelny układ istniejących obiektów.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymało biuro eM4 Pracownia Architektury Marcin Brataniec (autorzy: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa, Marek Bystroń), a trzecią M.O.C. Architekci (autorzy: Ewa Janik, Błażej Janik, Radosław Bagrowski, Bartłomiej Serokin, Martyna Wyrwas, Aleksandra Hantkiewicz). Wyróżnienie honorowe przyznano projektowi nadesłanemu przez Biuro Projektowe maxberg - architekt Karol Nieradka (autorzy: Karol Nieradka, Tomasz Łuczak, Krzysztof Lechowicz, Anna Karp, Anna Surma, Patrycja Kuracińska).

Czytaj też: Planetarium w Chorzowie - historia obiektu

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt muzeum poświęconego Witoldowi Pileckiemu, które planowane jest w Ostrowi Mazowieckiej.
Czesław Bielecki zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Obiekt powstanie według koncepcji pracowni Czesława Bieleckiego - jedynej, która wpłynęła na konkurs.
Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji opracowanej przez biuro ART FM Sp. z o.o.
Polacy zwycięzcami międzynarodowego konkursu "Wedding Oasis" Praca "Under the Cloud" zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt przestrzeni przeznaczonej dla ceremonii zaślubin, na terenie Castello di Rosciano we Włoszech. Jej autorami są Joanna Kuczkowska, Tomasz Sołtysiak i Joanna Gizelska z zespołu projektowego A2T.
Konkurs 120 Hours – prezentacja zwycięskiej pracy studentów z Politechniki Warszawskiej W tegorocznej edycji wzięło udział 3024 uczestników z 79 krajów z całego świata. Spośród nadesłanych projektów jury pierwszą nagrodę przyznało Agnieszce Kołacińskiej i Kubie Andrzejewskiemu z Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy zwycięska praca zostanie zrealizowana wspólnie z organizatorami konkursu. Ukończenie budowy planowane jest na koniec 2017 roku.
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia BDR Architekci, która zaprojektowała elegancki pawilon o ponadczasowej formie, zintegrowany z istniejącym domem i tradycyjnie ukształtowanym ogrodem.