CO SIĘ BUDUJE

Osiedle z drewnianych klocków powstaje na obrzeżach Warszawy

2024-03-29 14:00

Pracownia 77 Studio architektury zaprojektowała „Osiedle Zasadowa” – kompleks czterech budynków, które razem przypominają efekt zabawy drewnianymi klockami.

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania.

Osiedle powstaje w Radości, przy ulicy Zasadowej, w sąsiedztwie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Składać się będzie z czterech budynków, w których znajdą się po dwa lokale o łącznej powierzchni użytkowej bez mała 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Forma kompleksu została ukształtowana z naprzemiennie ułożonych prostopadłościanów, co pozwoliło na wygospodarowanie prywatnych przestrzeni ogródków i tarasów.

- Kaskadowy układ brył tworzyć ma rytmiczną, przyjazną w odbiorze architekturę, dostosowaną do ludzkiej skali. Ich kompozycję zaprojektowaliśmy ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji w małej, bocznej uliczce, przez co zespół budynków eksponowany jest przede wszystkim w skrócie perspektywicznym wzdłuż ulicy – tłumaczy autor projektu Paweł Naduk, właściciel pracowni 77 Studio architektury w Warszawie.

Prostopadłościany będą pokryte elewacją z surowych desek świerkowych, kontrastujących ze szklanymi elementami elewacji. Drewno użyte zostanie także do stworzenia ażurowych elementów, które rozbiją fasadą i będą filtrować światło.

Domy mają po 180 metrów kwadratowych powierzchni. Te ulokowane na wyżej będą miały tarasy z przeszklonymi barierkami, co w połączeniu z panoramicznymi oknami ma gwarantować niezakłócone widoki. Będą wyposażone w fotowoltaikę i pompy ciepła. Osiedle nie będzie ogrodzone od frontu.