Wieżowce Warszawy

Sobieski Tower projektu Jemsów coraz bliżej realizacji

2023-08-21 15:56

Spółka Sobieski Tower złożyła wniosek o pozwolenie na budowę wieżowca przy ul. Grójeckiej 16. Wysoki na 130 metrów obiekt zaprojektowała warszawska pracownia JEMS Architekci.

Sobieski Tower Warszawa, ul. Grójecka 16
Autorzy: JEMS Architekci
Inwestor: Ghelamco Poland
Powierzchnia całkowita: 70 000 m²

Nowy wieżowiec przy placu Zawiszy

Dyskusja o budowie wieżowcu przy placu Zawiszy toczy się w Warszawie od lat. Trójkątna działka między ulicą Grójecką a Alejami Jerozolimskimi należy dziś do spółki Sobieski Tower, której udziałowcem jest Ghelamco Poland Holding. Inwestor chciałby tu postawić 130-metrowy wieżowiec. W ubiegłym roku, podczas konsultacji planu miejscowego dla rejonu placu Zawiszy, przedstawił wstępny projekt opracowany przez biuro JEMS Architekci. To kaskadowo ukształtowana bryła, obniżająca się w kierunku Grójeckiej i stojącego po przeciwnej stronie ulicy hotelu Sobieski, która wyróżnia się elewacją o ceglastym odcieniu i regularnej siatce kwadratowych okien. Na wizualizacjach uwagę zwracają też dwukondygnacyjne tarasy z drzewami pojawiające się na kolejnych poziomach wieży. Według koncepcji budynek Sobieski Tower przy placu Zawiszy dysponować będzie ok. 70 tys. m² powierzchni, w tym na biura przeznaczono ok. 43 tys. m².

Sobieski Tower: nowa realizacja Ghelamco

Plan dopuszczający realizację wieżowca o takich gabarytach Rada Warszawy uchwaliła na początku tego roku. W dokumencie zapisano m.in. wysokości poszczególnych segmentów obiektu (dominanta – 130 metrów, część pośrednia – 89 m, najniższa – 36 m) i usytuowanie usług w parterach. 3 lipca spółka Sobieski Tower złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę biurowca. Wniosek jest obecnie trakcie rozpatrywania. Ghelamco nie chce na razie komentować sprawy. Informuje tylko, że inwestycja jest w fazie projektowania.