Architektura MuratorProjektyWieżowiec zamiast pawilonu Emilia

Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia

Inwestor, firma Griffin Real Estate, przedstawił wstępną koncepcję wieżowca, który powstanie w miejscu dawnego pawilonu meblowego Emilia w centrum Warszawy. Za jego projekt odpowiada warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia
Wstępna koncepcja wieżowca, który ma powstać w miejscu pawilonu Emilia. Źródło: Griffin Real Estate  

Magistrat Warszawy wydał Warunki Zabudowy dla działki przy ul. Emilii Plater w Warszawie, na której stoi modernistyczny pawilon dawnego salonu meblowego Emilia. Dopuszczają one budowę w tym miejscu nawet 200-metrowego wieżowca.

Największym wyzwaniem, jakie stoi przed architektami, jest pogodzenie wysokości planowanego budynku ze znajdującymi się od strony zachodniej blokami mieszkalnymi. Ze względu na ich sąsiedztwo w wieżowcu zostanie zastosowane podobne rozwiązanie jak w stojącym obok hotelu InterContinental. Posiada on obszerny prześwit, dzięki któremu mieszkaniom po sąsiedzku zapewniono wymagany przez prawo budowlane dopływ światła słonecznego. Jak mówi inwestor, ma to na celu również uzyskanie spójnego i estetycznego efektu wizualnego, dzięki któremu nowy budynek będzie się dobrze komponował z zabudową wzdłuż ulicy Emilii Plater.

Według wstępnej koncepcji bryła drapacza chmur ma zostać roczłonkowana na trzy części: 158-metrową od strony ulicy Pańskiej, 192-metrową od strony ulicy Śliskiej oraz 196-metrową pośrodku, która wyróżni się od pozostałych rozwiązaniem elewacji oraz wycofaniem względem ulicy Emilii Plater. W części południowej wieżowiec będzie posiadał potężny, ukośny prześwit sięgający parteru, który doświetli stojące z tyłu budynki mieszkalne.

Obecnie w pawilonie Emilia znajduje się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które czeka na rozpoczęcie budowy swojego gmachu przy placu Defilad. O tym, że obiekt może zostać zburzony, a w jego miejsce postawiony wieżowiec, wiadomo było już od 3 lat, kiedy firma Griffin Real Estate kupiła państwowe przedsiębiorstwo Meble Emilia wraz z cenną nieruchomością w centrum Warszawy. Przed rozbiórką chciało go ochronić biuro Stołecznego Konserwatora, które na dzień przed dokonaniem transakcji kupna przez prywatnego inwestora dokonało nocnego wpisu do ewidencji zabytków. Po interwencji nowego właściciela wojewódzki konserwator wykreślił budynek z listy, argumentując, że nie spełnia kryteriów kwalifikujących go jako zabytek. W kolejnym roku pojawiły się pierwsze wizualizacje, zdradzające jak mógłby wyglądać wieżowiec w jego miejscu. Przedstawiały one skręconą jak świder wieżę o wysokości 160 metrów, wyrastającą z przeszklonego podium przypominającego istniejący pawilon. Nowy projekt drapacza chmur ma wykonać warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Będzie nowe muzeum TVP. Stalowa elipsoida projektu PIG Architekci Muzeum TVP powstać ma tuż obok tzw. wieży Babel Czesława Bieleckiego. Projekt architektoniczno-budowlany opracowało biuro PIG Architekci.
Zielona Warszawa: spacerem po parkach, nabrzeżach Wisły i ogródkach działkowych Tereny zielone zajmują 25% powierzchni stolicy, a turyści zwracają uwagę, że jesteśmy wyjątkową pod tym względem metropolią. Nakładem Domu Spotkań z Historią ukazał się właśnie alternatywny przewodnik „Zielona Warszawa”. Autorka publikacji, Agnieszka Kowalska, zabiera nas w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowców, zagląda na podwórka i balkony.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.
Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.