Architektura MuratorProjektyWieżowiec zamiast pawilonu Emilia

Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia

Inwestor, firma Griffin Real Estate, przedstawił wstępną koncepcję wieżowca, który powstanie w miejscu dawnego pawilonu meblowego Emilia w centrum Warszawy. Za jego projekt odpowiada warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia
Wstępna koncepcja wieżowca, który ma powstać w miejscu pawilonu Emilia. Źródło: Griffin Real Estate  

Magistrat Warszawy wydał Warunki Zabudowy dla działki przy ul. Emilii Plater w Warszawie, na której stoi modernistyczny pawilon dawnego salonu meblowego Emilia. Dopuszczają one budowę w tym miejscu nawet 200-metrowego wieżowca.

Największym wyzwaniem, jakie stoi przed architektami, jest pogodzenie wysokości planowanego budynku ze znajdującymi się od strony zachodniej blokami mieszkalnymi. Ze względu na ich sąsiedztwo w wieżowcu zostanie zastosowane podobne rozwiązanie jak w stojącym obok hotelu InterContinental. Posiada on obszerny prześwit, dzięki któremu mieszkaniom po sąsiedzku zapewniono wymagany przez prawo budowlane dopływ światła słonecznego. Jak mówi inwestor, ma to na celu również uzyskanie spójnego i estetycznego efektu wizualnego, dzięki któremu nowy budynek będzie się dobrze komponował z zabudową wzdłuż ulicy Emilii Plater.

Według wstępnej koncepcji bryła drapacza chmur ma zostać roczłonkowana na trzy części: 158-metrową od strony ulicy Pańskiej, 192-metrową od strony ulicy Śliskiej oraz 196-metrową pośrodku, która wyróżni się od pozostałych rozwiązaniem elewacji oraz wycofaniem względem ulicy Emilii Plater. W części południowej wieżowiec będzie posiadał potężny, ukośny prześwit sięgający parteru, który doświetli stojące z tyłu budynki mieszkalne.

Obecnie w pawilonie Emilia znajduje się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które czeka na rozpoczęcie budowy swojego gmachu przy placu Defilad. O tym, że obiekt może zostać zburzony, a w jego miejsce postawiony wieżowiec, wiadomo było już od 3 lat, kiedy firma Griffin Real Estate kupiła państwowe przedsiębiorstwo Meble Emilia wraz z cenną nieruchomością w centrum Warszawy. Przed rozbiórką chciało go ochronić biuro Stołecznego Konserwatora, które na dzień przed dokonaniem transakcji kupna przez prywatnego inwestora dokonało nocnego wpisu do ewidencji zabytków. Po interwencji nowego właściciela wojewódzki konserwator wykreślił budynek z listy, argumentując, że nie spełnia kryteriów kwalifikujących go jako zabytek. W kolejnym roku pojawiły się pierwsze wizualizacje, zdradzające jak mógłby wyglądać wieżowiec w jego miejscu. Przedstawiały one skręconą jak świder wieżę o wysokości 160 metrów, wyrastającą z przeszklonego podium przypominającego istniejący pawilon. Nowy projekt drapacza chmur ma wykonać warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.