Architektura MuratorProjektyWieżowiec zamiast pawilonu Emilia

Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia

Inwestor, firma Griffin Real Estate, przedstawił wstępną koncepcję wieżowca, który powstanie w miejscu dawnego pawilonu meblowego Emilia w centrum Warszawy. Za jego projekt odpowiada warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia
Wstępna koncepcja wieżowca, który ma powstać w miejscu pawilonu Emilia. Źródło: Griffin Real Estate  

Magistrat Warszawy wydał Warunki Zabudowy dla działki przy ul. Emilii Plater w Warszawie, na której stoi modernistyczny pawilon dawnego salonu meblowego Emilia. Dopuszczają one budowę w tym miejscu nawet 200-metrowego wieżowca.

Największym wyzwaniem, jakie stoi przed architektami, jest pogodzenie wysokości planowanego budynku ze znajdującymi się od strony zachodniej blokami mieszkalnymi. Ze względu na ich sąsiedztwo w wieżowcu zostanie zastosowane podobne rozwiązanie jak w stojącym obok hotelu InterContinental. Posiada on obszerny prześwit, dzięki któremu mieszkaniom po sąsiedzku zapewniono wymagany przez prawo budowlane dopływ światła słonecznego. Jak mówi inwestor, ma to na celu również uzyskanie spójnego i estetycznego efektu wizualnego, dzięki któremu nowy budynek będzie się dobrze komponował z zabudową wzdłuż ulicy Emilii Plater.

Według wstępnej koncepcji bryła drapacza chmur ma zostać roczłonkowana na trzy części: 158-metrową od strony ulicy Pańskiej, 192-metrową od strony ulicy Śliskiej oraz 196-metrową pośrodku, która wyróżni się od pozostałych rozwiązaniem elewacji oraz wycofaniem względem ulicy Emilii Plater. W części południowej wieżowiec będzie posiadał potężny, ukośny prześwit sięgający parteru, który doświetli stojące z tyłu budynki mieszkalne.

Obecnie w pawilonie Emilia znajduje się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które czeka na rozpoczęcie budowy swojego gmachu przy placu Defilad. O tym, że obiekt może zostać zburzony, a w jego miejsce postawiony wieżowiec, wiadomo było już od 3 lat, kiedy firma Griffin Real Estate kupiła państwowe przedsiębiorstwo Meble Emilia wraz z cenną nieruchomością w centrum Warszawy. Przed rozbiórką chciało go ochronić biuro Stołecznego Konserwatora, które na dzień przed dokonaniem transakcji kupna przez prywatnego inwestora dokonało nocnego wpisu do ewidencji zabytków. Po interwencji nowego właściciela wojewódzki konserwator wykreślił budynek z listy, argumentując, że nie spełnia kryteriów kwalifikujących go jako zabytek. W kolejnym roku pojawiły się pierwsze wizualizacje, zdradzające jak mógłby wyglądać wieżowiec w jego miejscu. Przedstawiały one skręconą jak świder wieżę o wysokości 160 metrów, wyrastającą z przeszklonego podium przypominającego istniejący pawilon. Nowy projekt drapacza chmur ma wykonać warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: podpowiadamy, co można zgłosić Do 6 lutego można przesyłać zgłoszenia do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2021 roku.
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.
W Warszawie powstanie kolejny most dla pieszych i rowerzystów Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił zamówienie na projekt mostu w Porcie Czerniakowskim, który służyć ma pieszym i rowerzystom. Oferty można składać do 31 stycznia.
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów Coraz bliżej oddania kolejnych stacji II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstają według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński.
ZODIAK – od idei po realizację: Wacławek, Mostafa, Happach, Olszewski, Kalatowie, Saloni-Sadowska, Sawicki O tym, dlaczego w ogóle powstał Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK, jak do tego doszło i czemu budynek ma służyć opowiadają Jakub Wacławek, Marcin Mostafa, Marlena Happach, Michał Olszewski, Eliza i Szymon Kalatowie, Maria Saloni-Sadowska i Piotr Sawicki.
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.