Architektura MuratorProjektyWieżowiec zamiast pawilonu Emilia

Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia

Inwestor, firma Griffin Real Estate, przedstawił wstępną koncepcję wieżowca, który powstanie w miejscu dawnego pawilonu meblowego Emilia w centrum Warszawy. Za jego projekt odpowiada warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia
Wstępna koncepcja wieżowca, który ma powstać w miejscu pawilonu Emilia. Źródło: Griffin Real Estate  

Magistrat Warszawy wydał Warunki Zabudowy dla działki przy ul. Emilii Plater w Warszawie, na której stoi modernistyczny pawilon dawnego salonu meblowego Emilia. Dopuszczają one budowę w tym miejscu nawet 200-metrowego wieżowca.

Największym wyzwaniem, jakie stoi przed architektami, jest pogodzenie wysokości planowanego budynku ze znajdującymi się od strony zachodniej blokami mieszkalnymi. Ze względu na ich sąsiedztwo w wieżowcu zostanie zastosowane podobne rozwiązanie jak w stojącym obok hotelu InterContinental. Posiada on obszerny prześwit, dzięki któremu mieszkaniom po sąsiedzku zapewniono wymagany przez prawo budowlane dopływ światła słonecznego. Jak mówi inwestor, ma to na celu również uzyskanie spójnego i estetycznego efektu wizualnego, dzięki któremu nowy budynek będzie się dobrze komponował z zabudową wzdłuż ulicy Emilii Plater.

Według wstępnej koncepcji bryła drapacza chmur ma zostać roczłonkowana na trzy części: 158-metrową od strony ulicy Pańskiej, 192-metrową od strony ulicy Śliskiej oraz 196-metrową pośrodku, która wyróżni się od pozostałych rozwiązaniem elewacji oraz wycofaniem względem ulicy Emilii Plater. W części południowej wieżowiec będzie posiadał potężny, ukośny prześwit sięgający parteru, który doświetli stojące z tyłu budynki mieszkalne.

Obecnie w pawilonie Emilia znajduje się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które czeka na rozpoczęcie budowy swojego gmachu przy placu Defilad. O tym, że obiekt może zostać zburzony, a w jego miejsce postawiony wieżowiec, wiadomo było już od 3 lat, kiedy firma Griffin Real Estate kupiła państwowe przedsiębiorstwo Meble Emilia wraz z cenną nieruchomością w centrum Warszawy. Przed rozbiórką chciało go ochronić biuro Stołecznego Konserwatora, które na dzień przed dokonaniem transakcji kupna przez prywatnego inwestora dokonało nocnego wpisu do ewidencji zabytków. Po interwencji nowego właściciela wojewódzki konserwator wykreślił budynek z listy, argumentując, że nie spełnia kryteriów kwalifikujących go jako zabytek. W kolejnym roku pojawiły się pierwsze wizualizacje, zdradzające jak mógłby wyglądać wieżowiec w jego miejscu. Przedstawiały one skręconą jak świder wieżę o wysokości 160 metrów, wyrastającą z przeszklonego podium przypominającego istniejący pawilon. Nowy projekt drapacza chmur ma wykonać warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – wyniki konkursu Po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło laureatów. Grand Prix przypadło niewielkiemu żłobkowi w Wesołej autorstwa xystudio. To realizacja wyznaczająca nowe standardy w projektowaniu placówek dla dzieci – mówi architekt miasta Marlena Happach.
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.