Architektura MuratorProjektyZespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group

Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group

Pracownia Franta Group zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt nowego hotelu w Wiśle. Zespół pięciu oblicowanych drewnem pawilonów nawiązywać ma do przeskalowanych górskich chat.

Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group
Zespół hotelowy w Wiśle, proj. Franta Group

Nowy zespół hotelowy w Wiśle planowany jest u zbiegu ulic Wyzwolenia i Zielonej, w południowo-wschodniej części miasta. Na jego projekt firma Antrans Invest zorganizowała konkurs architektoniczny. Zwyciężyła pracownia Franta Group. Cały kompleks będzie się składał z pięciu obiektów o powierzchni ponad 19 tys. m². Poszczególne bryły będą liczyć pięć kondygnacji naziemnych i aż cztery podziemne, gdzie rozplanowano m.in. parking, basen ze strefą spa oraz pomieszczenia techniczne. Na zagłębionej w terenie kondygnacji wejściowej autorzy przewidzieli najważniejsze przestrzenie ogólnodostępne: bar, restaurację, sklepy, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego oraz strefę rekreacyjną dla dzieci. Powyżej znajdzie się 200 apartamentów o powierzchni od 28 do 40 m², każdy z efektownym tarasem.

Jak tłumaczy główny architekt założenia, Maciej Franta, architektom zależało z jednej strony na znalezieniu unikalnej formy dla projektowanego zespołu, z drugiej wpisaniu go jednak w naturalny krajobraz Beskidu Śląskiego. Zamiast jednej mocnej bryły zaproponowali pięć mniejszych obiektów luźno nawiązujących do „drewnianych chat stojących swobodnie na górskiej polanie i powiązanych podziemną kondygnacją przykrytą zielonym dachem w formie multifunkcyjnej łąki”. Kompleks powstać ma w standardzie premium. Realizacja planowana jest na lata 2022-2023.

Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group
Zespół hotelowy w Wiśle, proj. Franta Group; strefa wejściowa

Apartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA Trwa budowa apartamentów XYZ w Szczyrku według projektu pracowni WXCA. Trzy licowane naturalnym drewnem obiekty powstaną przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską.
Apartamenty na Wilczej Porębie projektu studio de.materia Dwa nowe apartamenty na Wilczej Porębie w Karpaczu zaprojektowało studio de.materia z Poznania. Obiekty, inspirowane tradycyjną architekturą drewnianych schronisk górskich oraz domów karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku, oferują nowoczesną przestrzeń wypoczynku i spektakularny widok na pobliską Śnieżkę.
Apartementy VIDOK w Katowicach od Franta Group W ramach inwestycji Apartementy VIDOK na zaniedbanych terenach przy wjeździe do centrum Katowic powstanie zespół trzech budynków ze 150 mieszkaniami. Za projekt osiedla odpowiada pracownia Franta Group.
Villa Reden / Chorzów Obiekt jest przenicowaniem założenia tradycyjnego, miejskiego kwartału mieszkaniowego – współczesną reinterpretacją tradycyjnego czworaka – o nowej realizacji Franta Group pisze Justyna Swoszowska.
Villa Reden / Chorzów Ze względu na trudne warunki gruntowe w budynku zastosowano skomplikowany układ stóp fundamentowych, o różnych wymiarach i poziomach posadowienia, stężonych poprzecznymi ławami i ściągami. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maciej Franta.
Przedszkole modułowe w Krakowie Budynek przedszkola jest niczym zestaw klocków o geometrii wywiedzionej z przekroju sąsiadującej z nim szkoły. Każdy z klocków zyskał odmienną orientację względem stron świata i różne otwarcia widokowe – na stary sad, boisko i plac zabaw. O nowej realizacji biura Franta Group pisze Marcin Brataniec.
Przedszkole modułowe w Krakowie W jednym z najnowszych projektów Franta Group proste formy i czytelny plan mają stać się tłem dla wyobraźni dzieci. Budynek uzyskał nominację do nagrody Architektury Roku Województwa Śląskiego 2017 w kategorii "Dzieło eksportowe".