Archistudio studniarek+pilinkiewicz.

Dom Industrialny w Mikołowie na Śląsku

2023-06-13 7:58

W Mikołowie na Śląsku stanął dom o podwójnym szedowym dachu projektu archistudia studniarek+pilinkiewicz. Zgodnie z życzeniem inwestorów architekci zaproponowali budynek stanowiący wariację na temat tzw. nowoczesnej stodoły.

Dom Industrialny w Mikołowie
Autorzy: archistudio studniarek+pilinkiewicz, architekci Małgorzata Pilinkiewicz, Tomasz Studniarek
Współpraca: architektki Barbara Ziemba, Aleksandra Stolecka
Projekt wnętrz:  archistudio studniarek+pilinkiewicz, architektka wnętrz Janina Mruk-Maciagowska
Powierzchnia użytkowa: 285 m²
Kubatura: 2152 m³
Realizacja: 2022

Mikołów to malownicze miasteczko położone między Tychami a Katowicami. To tu na jednym z peryferyjnych osiedli stanął Dom Industrialny według projektu archistudia studniarek+pilinkiewicz. Inwestorom zależało na budynku w typie nowoczesnej stodoły. Takie rozwiązanie mogło korespondować z pierwotnie wiejskim krajobrazem Śląska. Zaproponowaliśmy jednak architekturę nawiązującą bezpośrednio do przemysłowej, bardziej charakterystycznej współcześnie spuścizny tego regionu – tłumaczą autorzy.

Wydłużona bryła została przekryta podwójnym szedowym dachem i wykończona czerwoną cegłą o nietypowym, częściowo ażurowym układzie w partii cokołowej. Całość uzupełnia czarna ślusarka okienna i utrzymane w tym samym kolorze panele przesłaniające bramę garażową, ale industrialne akcenty znajdziemy też we wnętrzach i elementach zagospodarowania terenu, by wymienić tylko stalowe kręcone schody prowadzące na antresolę czy betonowe płyty, z których skomponowano schody przed wejściem.

Dom Industrialny, jak ostatecznie nazwano projekt, zlokalizowano na wąskiej działce wzdłuż drogi dojazdowej. Ponieważ teren lekko opada w kierunku wschodnim, obiekt jest w tej części nieznacznie nadwieszony nad gruntem. Składa się z dwóch brył. Jedna skrywa strefę mieszkalną z jednoprzestrzennym, wysokim salonem, jadalnią, antresolą i sypialniami, druga, mniejsza, mieści garaż, część gospodarczą oraz kuchnię połączoną z dużym zadaszonym tarasem.

Dom dysponuje też tarasem w podcieniu od południa. Po przeciwległej stronie elewacje są bardziej stonowane i pozornie pozbawione okien, osłania je bowiem ceglany ażur elewacji. Jedynym wyraźnie widocznym otworem jest wycofane wejście do budynku. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 285 m².