Nowoczesny dom jednorodzinny

Dom nad Wąwozem w Lublinie: najnowsza realizacja pracowni Architekci 081

2023-08-08 14:41

Z uwagi na heterogeniczną zabudowę w sąsiedztwie architekci postanowili odseparować dom od pobliskich działek, a otworzyć dość nietypowo, na północny wschód, gdzie ciągnie się malowniczy wąwóz. Tak powstał Dom nad Wąwozem w Lublinie.

Dom nad Wąwozem
Autorzy: Architekci 081
Powierzchnia użytkowa: 200 m²
Realizacja: 2023

Dom z widokiem na wąwóz

Dom nad Wąwozem powstał na jednym z lubelskich osiedli. Składa się z trzech stref funkcjonalnych. Strefa techniczna z garażem i pomieszczeniem gospodarczym wybudowana została maksymalnie na północ, by stanowić naturalny bufor między dalszymi częściami domu a sąsiadującą działką. Cześć nocna, składająca się z dwóch sypialni i gabinetu, została zlokalizowana od południa, co zapewniło odpowiednie nasłonecznienie w ciągu całego dnia. Pomiędzy modułami architekci zaprojektowali główną, wyeksponowaną część dzienną, czyli salon, jadalnię i kuchnię. Duże przeszklenia przez całą szerokość bryły otwierają dom na ogród oraz wąwóz.

Horyzontalna kompozycja

Całość została zamknięta klamrą ogrodzenia, tak aby zmaksymalizować efekt kadrowania i intymności w ogrodzie – tłumaczą autorzy. Aby podkreślić parterowy charakter domu, architekci zdecydowali się podzielić bryłę na dwa pasy kolorystyczne. Dolny pas, czyli całe ogrodzenie oraz elewacja obiektu do wysokości okien wykończone są szarym tynkiem, pas górny otynkowano z kolei na biało. Zabieg ten powoduje, że całą kompozycja zdaje się znacznie bardziej horyzontalny niż jest w rzeczywistości – dodają projektanci.