Architektura MuratorRealizacjeGeneration Park: nowa realizacja JEMS Architekci

Generation Park: nowa realizacja JEMS Architekci

Zakończyła się budowa kompleksu Generation Park na warszawskiej Woli według projektu pracowni JEMS Architekci. Zwieńczeniem inwestycji jest oddana właśnie do użytku 140-metrowa dominanta: Generation Park Y.

Generation Park: nowa realizacja JEMS Architekci
Generation Park w Warszawie, proj. JEMS Architekci; fot. Piotr Ostrowski
Generation ParkWarszawa, ul. Prosta 36 (GP X), ul. Towarowa 28 (GP Z) i rondo Daszyńskiego 4 (GP Y)
AutorzyJEMS Architekci
InwestorSkanska
Powierzchnia użytkowa88000.0 m²
Projekt (data)2013
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2021

Generation Park zlokalizowany jest przy rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli. Zespół stanął w miejscu rozebranego kilka lat temu biurowca Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”, w którym w latach 2002-2014 mieściła się siedziba IPN. Nowy kompleks zaprojektowała pracownia JEMS Architekci. Składa się on z oddanego właśnie do użytku 140-metrowego wieżowca i dwóch 55-metrowych skrzydeł po bokach, których budowa zakończyła się w 2017 i 2019 roku. Poszczególne części założenia inwestor, firma Skanska, nazwał symbolami X, Y, Z, nawiązując do następujących po sobie generacji. Jak tłumaczy, chodziło o to, by zakomunikować, że obiekt oferuje miejsca pracy, które odpowiadają na potrzeby wszystkich pokoleń.

Generation Park: fakty i liczby

Wznoszenie 140-metrowej wieży Generation Park, oznaczonej literą Y, rozpoczęto w 2018 roku. Pod koniec lutego, po ponad pięciu latach od startu inwestycji, budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie. To pierwszy wieżowiec firmy Skanska w Polsce i najwyższy biurowiec dewelopera w tej części Europy. Pracownicy będą mogli korzystać tu z sześciu powierzchni typu „sky-office” z wyjątkowym widokiem na Warszawę. W biurowcu zostaną zastosowane windy double deck, pozwalające na umieszczenie dwóch kabin dźwigowych w jednym szybie, co usprawnia komunikację pionową w wysokich budynkach – mówi Rafał Stoparczyk, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska.

Niemal na samym szczycie obiektu, na 35. piętrze, do dyspozycji pracowników zostanie oddany także zielony taras rekreacyjny. Powierzchnia całego kompleksu Generation Park wynosi 88 tys. m², w tym wieżowca 47,6 tys. m². Pod ziemią przewidziano czteropoziomowy garaż na ponad 300 miejsc dla samochodów i 187 dla jednośladów. Jak już pisaliśmy, wokół wcześniej ukończonych budynków kompleksu położony został chodnik z tzw. zielonego betonu, który dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukuje poziom smogu.

Czytaj też: Antysmogowe chodniki w Warszawie! |

Płyty z antysmogowego betonu zostaną również wykorzystane w posadzce ogólnodostępnego placu między budynkami. Ponadto pojawi się tu zieleń oraz mała architektura według autorskiego projektu Jemsów. Od początku formułowania założeń projektu Generation Park bardzo dużo uwagi poświęciliśmy kwestiom jakości przestrzeni publicznej: stworzeniu miejskiego skweru, pasażu pieszego, który pozwoli na przechodzenie od strony ronda Daszyńskiego w kierunku ulicy Grzybowskiej. W ramach „oswajania” projektu z miastem, na wolnym od zabudowy fragmencie działki w cieniu rosnących drzew, udało się zaaranżować zalążek miejskiego placyku, miejsca gdzie można zatrzymać się na chwilę, by z kubkiem kawy „odpocząć w biegu” – wyjaśnia Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci.

Projekt Generation Park to faktycznie zabudowa miejskiego kwartału pomiędzy ulicami: Towarową, Prostą, Wronią i Łucką. Już w trakcie opracowywania i realizacji projektu zostały zorganizowane warsztaty architektoniczne Nowa Towarowa. Zaprezentowany w nich pomysł na nowe oblicze ulicy, która z „obwodnicy śródmiejskiej” ma przeistoczyć się w miejski bulwar, bardzo dobrze łączy się z ideą naszego projektu – dodaje Marcin Citko z JEMS Architekci.

Czytaj też: Towarowa OdNowa – o tym, jak zmienia się okolica Warsaw Spire Tomasz Żylski |

Firma Skanska ubiega się dla Generation Park Y o kilka certyfikatów, m.in. o WELL Core&Shell, LEED na poziomie Platinum oraz Obiekt bez Barier.

Budowa Generation Park Y: maj 2020

Autor: Piotr Prus
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.