Architektura wnętrz

Nowoczesne mieszkanie w starym spichlerzu

2023-10-05 16:13

Dwupoziomowe wnętrze w starym wrocławskim spichlerzu projektanci z biura architektonicznego Znamy się przekształcili w funkcjonalne mieszkanie z wieloma odniesieniami do historii.

Mieszkanie M1911 we Wrocławiu
Autorzy: Znamy się
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 170 m²
Realizacja: 2019

Metamorfoza rustykalnego wnętrza

Architekci stanęli przed wyzwaniem przebudowy i rearanżacji 170-metrowego wnętrza w jednym z historycznych spichlerzy we Wrocławiu. Obiekt funkcjonował już wcześniej jako mieszkanie, jednak jego dotychczasowi właściciele mieli zupełnie inne gusta niż nowi użytkownicy. Trawertyn na podłodze, ozdobne kamienie na kominku, żółte tynki, drewniane meble o mocnym usłojeniu. W zestawieniu z widoczną konstrukcją drewnianą oraz starą cegłą całość wydawała się zbyt rustykalna – wspominają projektanci. Zmian wymagał też układ funkcjonalny wnętrza.

Neutralne tło z kolorowymi akcentami

Takie miejsca nie potrzebują wiele. Najważniejsze, żeby nie zepsuć tego, co jest. Naszym celem było przede wszystkim uporządkowanie i ujednolicenie przestrzeni – tłumaczą architekci. Zaczęli od rozbiórki wtórnie postawionych ścianek działowych, trawertyn na podłodze zastąpili żywiczną posadzką w kolorze jasnoszarym, a wszystkie wnętrza pomalowali na biało. W ten sposób zyskali neutralne tło dla historycznych elementów spichlerza: pięknych drewnianych belek i efektownych starych cegieł na części ścian. Aby nadać całej przestrzeni sznyt nowoczesności, wprowadzili też elementy w intensywnych kolorach. To między innymi pomalowana na jaskrawoczerwono wnęka w holu, kobaltowy zestaw wypoczynkowy w salonie czy żółty stół w gabinecie. Dopełnieniem tej graficznej zabawy są czarne linie lamp na wysięgnikach – dodają.

Nowoczesne mieszkanie w starym spichlerzu

i

Autor: Migdał Studio proj. Znamy się