Europejskie Centrum Rodziny

W Sopocie powstaje supernowoczesne centrum leczenia zaburzeń płodności. Projekt zespołu opracowało biuro FAAB Architektura

2023-04-14 14:32

Inwestycja pod nazwą Europejskie Centrum Rodziny realizowana jest zaledwie 200 metrów od morza. Zespół pięciu budynków o obłych kształtach i elewacjach wykończonych śnieżnobiałą blachą perforowaną zaprojektowało warszawskie studio FAAB Architektura.

Europejskie Centrum Rodziny Sopot, ul. Polna 64
Autorzy: FAAB Architektura, architekci Adam Białobrzeski, Adam Figurski, Maria Messina
Współpraca: Anna Miłosz, Mikołaj Szewczyk
Konstrukcja: Kappa Projekt, PF Projekt
Instalacje: Profen
Inwestor: Invicta
Powierzchnia terenu: 11 180 m²
Realizacja: 2016-2024
Koszt inwestycji: 91 mln PLN

Europejskie Centrum Rodziny to inwestycja firmy Invicta, która prowadzi sieć klinik i laboratoriów medycznych w całej Polsce. Na jej zlecenie biuro FAAB Architektura opracowało projekt pięciu budynków o amorficznych formach inspirowanych „pięknem i energią fal morskich”. Działka, na której powstaje kompleks położona jest przy ul. Polnej w Sopocie, zaledwie 200 metrów od linii brzegowej. Pierwszy z obiektów, w którym mieści się administracja, laboratoria medyczne oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe, oddano już do użytku, kolejne trzy są w stanie surowym, całość ma być gotowa wiosną 2024 roku.

Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie

i

Autor: Maciej Lulko proj. FAAB Architektura

Europejskie Centrum Rodziny będzie się zajmować przede wszystkim leczeniem zaburzeń płodności, ale też diagnostyką i terapią innych chorób cywilizacyjnych. W budynkach zaplanowano nowoczesne przestrzenie ambulatoryjne ze specjalistycznymi gabinetami, pracownią diagnostyki obrazowej oraz oddziałem położniczym, którego w Sopocie dotąd brakowało. Celem inwestycji jest realizacja badań oraz projektów, w wyniku których będziemy mogli spełnić marzenia naszych pacjentów o rodzicielstwie. Zamierzamy pracować nad najnowszymi metodami diagnostycznymi i leczniczymi, tak aby Europejskie Centrum Rodziny stało się dla osób poszukujących skutecznych form leczenia zaburzeń płodności pierwszym wyborem – mówi Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, prezeska zarządu firmy Invicta.

Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie

i

Autor: Maciej Lulko proj. FAAB Architektura

Architekci rozplanowali budynki po obwodzie działki, projektując pośrodku zielony dziedziniec z centralną aleją łączącą Błonia Sopockie na południu z dekoracyjnym zbiornikiem retencyjnym na północy. W aranżacji terenu zaproponowali rośliny charakterystyczne dla regionu, przede wszystkim tzw. nadmorskiego boru bażynowego. Jak zapowiadają, główną rolę będą odgrywać sosny o wykształconych koronach i pniach.Każdy z obiektów Europejskiego Centrum Rodziny będzie mieć podobną formę i część elewacji z perforowanych paneli aluminiowych o wzorze nawiązującym do drewnianej snycerki charakterystycznej dla willowej architektury Sopotu. Sposób kształtowania bryły i podziałów elewacji jest wspólny dla wszystkich budynków zespołu. Na poziomie wrażeniowym, obiekty mają kojarzyć się z falą morską uderzającą o piaszczysty brzeg. Podstawowym elementem budującym to wrażenie jest linia konturu budynku. Rozpoczyna ona swój bieg od strony frontowej, przeginając się krzywizną na dach. Następnie spływa w dół, by w końcu zespolić budynek z otoczeniem – tłumaczą autorzy. Koszt całej inwestycji wyniesie blisko 91 mln zł, z czego ponad 40 mln zł pochodzi z unijnego programu wspierającego rozbudowę infrastruktury badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw.

Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie

i

Autor: Maciej Lulko proj. FAAB Architektura