Modeluj w 3D bez ograniczeń

i

Autor: Archiwum Architektury

Modeluj w 3D bez ograniczeń

2018-10-31 17:26

Na rynku dostępne są liczne programy do modelowania 3D. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Dla architektów szczególnie istotna jest elastyczność i łatwość obsługi programu, co znacznie ułatwia proces projektowania. Równie ważne aspekty to precyzja i szczegółowość, dzięki czemu projekty mogą spełnić ścisłe wymogi branży. Z tego względu wielu profesjonalnych projektantów podczas pracy nad jednym projektem korzysta z kilku oddzielnych programów.

Niektóre z dostępnych na rynku programów lepiej nadają się do modelowania, inne do rysowania lub przygotowywania zestawień. Bardzo często praca nad projektem polega na użyciu narzędzia do modelowania przestrzennego, a następnie zaimportowaniu efektów wykonanej w nim pracy do programu CAD w celu utworzenia rzutów potrzebnych do rysunków technicznych lub uzupełnienia ich o określone dane czy dodatkowe informacje. Proces ten jest mało wydajny, wymaga dużego nakładu czasu, odpowiedniego dostosowania formatów, a w przypadku zmian w projekcie – pracochłonnej aktualizacji jego wersji 3D. Wszystkie tego typu procedury są obarczone dużym ryzykiem wystąpienia błędów i utraty danych w czasie kolejnych konwersji.

Modeluj w 3D bez ograniczeń

i

Autor: Archiwum Architektury

Dostępne na rynku programy do modelowania 3D, np. SketchUp, wykorzystują do budowy powierzchni trójwymiarowych kombinację technologii wektorowej, płaszczyznowej i siatkowej. W ten sposób powstają obiekty powierzchniowe. W odróżnieniu od nich podstawowym sposobem modelowania w Vectorworks jest praca z obiektami bryłowymi. Modelowanie bryłowe w programie Vectorworks jest oparte o technologię silnika modelującego Parasolid firmy Siemens, stosowaną w przemyśle maszynowym (NX czy Solid Edge). Dzięki zastosowaniu tego wysokospecjalistycznego silnika Vectorworks dysponuje bardzo bogatym zasobem narzędzi modelowania bryłowego, równocześnie oferując wyjątkowe możliwości w zakresie technologii BIM, SIM, dokumentacji 2D i opracowania graficznego projektów. Opcje te pozwalają pracować zarówno na schematach, jak i tworzyć szczegółowe modele oraz rysunki. Intuicyjna obsługa funkcji pozwala przygotowywać i edytować dowolne bryły o rzeczywistych kształtach czy obiekty NURBS, zachowując przy tym możliwość pełnego zakresu modelowania 3D za pomocą wektorów, płaszczyzn i siatki.

Modeluj w 3D bez ograniczeń

i

Autor: Archiwum Architektury

Wszystkie narzędzia 2D w Vectorworks mają dostępny tryb ekstruzji (odpowiednik narzędzia Wepchnij/wyciągnij w SketchUp), który jest aktywowany domyślnie. Umożliwia to natychmiastową ekstruzję kształtów 2D, takich jak prostokąty i wieloboki, prostopadle do płaszczyzny roboczej. Zatem sposób modelowania w Vectorworks jest wizualnie podobny do stosowanego w SketchUp, jednak z powodu zastosowanej technologii budowy reprezentacji geometrycznej brył znacząco się od niego różni. Wyposażenie programu Vectorworks w silnik renderujący Cine Render (ten sam, który obsługuje cenione na rynku animacji oprogramowanie Cinema 4D) pozwala tworzyć własne style prezentacji graficznej do produkcji renderów zarówno w formie stylizowanej, artystycznej (np. udającej odręczne szkice), jak i pełnoplastycznych, fotorealistycznych wizualizacji 3D. Wszystkie te czynności można wykonać przy pomocy narzędzi dostępnych w jednej aplikacji, dzięki temu znacząco zwiększona zostaje wydajność procesu projektowania, a użytkownik może bez przeszkód skupić się na kreatywnej części swojej pracy.Dzięki najbardziej wszechstronnym opcjom importu/eksportu wśród programów do projektowania BIM, Vectorworks zapewnia bezproblemową wymianę danych z innymi aplikacjami, co znacznie upraszcza współpracę z osobami pracującymi nad projektem. Vectorworks w ramach jednego interfejsu pozwoli Ci płynnie przełożyć Twoje pomysły na model BIM, ułatwi komunikację i tworzenie dokumentacji i zapewni skuteczną współpracę.

Modeluj w 3D bez ograniczeń

i

Autor: Archiwum Architektury

Vectorworks sprawi, że proces projektowania będzie bardziej wydajny, dzięki czemu będziesz mógł skoncentrować się na kreatywnej części swojej pracy. Projektowanie w architekturze stawia profesjonalistom bardzo zróżnicowane wymagania, co sprawia, że zastosowanie technologii BIM musi być równie elastyczne. Dlatego też Vectorworks Architect, jeden z najlepszych programów w technologii BIM na rynku, koncentruje się głównie na procesie projektowania. Możliwości Vectorworks skierowane na projekt w  technologii BIM pozwolą Ci na zarówno konceptualizować swoje pomysły, edytować i analizować stworzone przez Ciebie projekty, generować rysunki i arkusze kalkulacyjne, jak również dopracować szczegóły konstrukcyjne - a to wszystko nie zakłócając kreatywnej części Twojej pracy.

Najnowsza wersja Vectorworks 2019

Każdy użytkownik Vectorworks 2019 doceni wyjątkową jakość i wydajność oprogramowania. Najnowsza wersja wzbogacona została o funkcje, które ułatwiają wykonanie codziennych zadań. Na potrzeby tej premiery z uwagą wysłuchaliśmy naszych klientów, połączyliśmy także innowacje z wyjątkową jakością i zwiększeniem wydajności - powiedział dyrektor generalny Vectorworks dr Biplab Sarkar. W ramach tworzenia oprogramowania Vectorworks 2019 skupiliśmy się w szczególności na najpowszechniejszych procesach roboczych oraz sposobach użytkowania programu przez naszych klientów, tak aby każdy z produktów Vectorworks zwiększał ich ogólną produktywność.Wypróbuj Vectorworks przez 30 dni. Korzystaj bezpłatnie ze wszystkich narzędzi dedykowanych dla poszczególnych modułów branżowych takich jak: Fundamentals, Architect, Landmark oraz Spotlight. Pobierz wersję demonstracyjną  już dziś.

Więcej informacji tu.

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych 2020 |