COSMO, Office for Political Innovation

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja pawilonu COSMO. Projekt nagrodzony w 16 edycji Young Architects Program organizowany przez The Museum of Modern Art praz MoMAPS1. Dzięki uprzejmości Andrésa Jaque/Office for Political Innovation.

COSMO - pawilon, który czyści wodę

2015-02-06 11:13

Andrés Jaque z Office for Political Innovation został zwycięzcą 16 edycji Young Architects Program. Zaprojektowany przez niego pawilon stworzy oprawę dla letnich koncertów na dziedzińcu MoMA PS1 a jednocześnie, w ciągu czterech dni, będzie w stanie oczyścić 11 tys. litrów wody.  

To już 16 edycja międzynarodowego programu nowojorskiej MoMA PS1, w którym młodzi architekci otrzymują szansę zaprojektowania innowacyjnego pawilonu letniego na dziedzińcu muzeum. Oprócz zapewnienia miejsc siedzących, cienia oraz dostępu do wody, do zadań projektantów należy odniesienie się kwestii ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i recyklingu.

W tym roku zwyciężył projekt COSMO Andrésa Jaque z pracowni Office for Political Innovation, który zakłada wzniesienie mobilnej struktury składającej się z systemów nawadniających. W ciągu 4 dni instalacja będzie w stanie oczyścić 3.000 galonów (około 11.000 litrów) wody, poprzez usunięcie znajdujących się w niej azotanów i innych zanieczyszczeń. Jednocześnie będzie pełnić funkcję sceny muzycznej i oprawy dla letnich koncertów. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, elementy struktury będą świecić za każdym razem, gdy woda zostanie oczyszczona. Projekt odnosi się do statystyk UN, zgodnie z którymi do 2025 roku dwie trzecie populacji będzie mieszkało w krajach pozbawionych wystarczającego dostępu do wody. COSMO może być reprodukowany na całym świecie zapewniając zasoby wody pitnej.

Office for Political Innovation to pracownia z siedzibą w Madrycie i Nowym Jorku. W 2014 roku otrzymała Srebrnego Lwa za najlepszy projekt badawczy w sekcji Monditalia na Biennale Architektury w Wenecji. Do jej najważniejszych realizacji należą Plasencia Clergy House, House in Never Never Land, Tupper Home. Członkowie Office for Political Innovation są również autorami preformansów i instalacji odnoszących się do politycznych ram, w których powstaje architektura. Jednym z najbardziej znanych jest IKEA Disobedients odbywający się pośród zhakowanych przedmiotów z IKEI. Jego celem jest podważenie stylu życia proponowanego przez koncern meblowy, poprzez wykonywanie politycznie nasyconych domowych czynności. Andrés Jaque jest profesorem w Szkole Architektury Uniwersytetu Columbia oraz wizytującym profesorem w Szkole Architektury Uniwersytetu Princeton.

Od niedawna Young Architects Program ma swoje międzynarodowe edycje organizowane przez MAXXI w Rzymie (Włochy), CONSTRUCTO w Santiago (Chile) oraz Istambul Modern w Stambule (Turcja) oraz MMCA w Seulu (Korea).

COSMO, Office for Political Innovation

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja pawilonu COSMO. Projekt nagrodzony w 16 edycji Young Architects Program organizowany przez The Museum of Modern Art praz MoMAPS1. Dzięki uprzejmości Andrésa Jaque/Office for Political Innovation.