Gdynia na liście UNESCO?

i

Autor: Archiwum Architektury Detal modernistycznej kamienicy przy ul. Świętojańskiej 68 w Gdyni, fot. Przemek Kozłowski/serwis prasowy

Gdynia na liście UNESCO?

2019-10-10 18:24

Starania Gdyni o wpisanie jej modernistycznego śródmieścia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO weszły w nową fazę. Zabytkowy gdyński zespół modernistycznej architektury znalazł się we wrześniu na tzw. liście tentatywnej, co jest ostatnim krokiem poprzedzającym prestiżowy osteczny wpis.

Zgłoszony przez Polskę wniosek został zaakceptowany przez UNESCO i trafił na listę oczekujących. To uwieńczenie wielu lat starań i konsekwentnej pracy na rzecz zachowania modernistycznej architektury miasta, którego historia liczy niespełna sto lat. Prawie dwadzieścia lat temu w ramach Urzędu Miasta powołane zostało Miejskie Biuro Konserwatora Zabytków. Był to pomysł ówczesnego wiceprezydenta architekta Marka Stępy. Stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków od tamtego czasu piastuje architekt Robert Hirsch. Biuro pod jego kierunkiem zajęło się systematyczną pracą na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa modernizmu i jego popularyzacją. Dzięki tym wysiłkom w 2007 roku śródmieście Gdyni zostało wpisane do rejestru zabytków, a w 2015 roku modernistyczny zespół zabudowy uznano za Pomnik Historii. To najwyższa kategoria ochrony zabytku w Polsce. Informacja o wpisie na listę tentatywną została podana przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas uroczystego otwarcia międzynarodowej konferencji naukowej Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni. Dodatkowo obecnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oglądać można wystawę Gdynia – Tel Awiw ukazującą historię i architekturę obu miast, pomiędzy którymi istnieje wiele podobieństw. W przyszłym roku zostanie ona pokazana w Muzeum Miasta Gdyni, które jest jej współorganizatorem. Również w przyszłym roku, prawdopodobnie w lipcu, dowiemy się czy Gdynia ostatecznie znalazła się na liście UNESCO.