Architektura MuratorWydarzeniaModelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną

Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną

Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski zwyciężyli w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.

Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną
Integracyjny plac zabaw, proj. Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski, I nagroda

Konkursu na projekt nowoczesnego placu zabaw, który pełniłby jednocześnie funkcję atrakcyjnego miejsca rekreacji oraz przestrzeni integrującej różne pokolenia oraz użytkowników o różnym stopniu sprawności ruchowej  zorganizowały wspólnie PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja przy wsparciu Fundacji PFR. Z zadaniem mogli się zmierzyć architekci krajobrazu, architekci, absolwenci wzornictwa przemysłowego i multidyscyplinarne zespoły projektowe, przy czym w ich skład musiała wchodzić przynajmniej jedna osoba posiadającą tytuł mgr inż. arch. krajobrazu. Propozycje miały przedstawiać nie tylko nowatorskie elementy wyposażenia, ale również autorskie funkcje zabawowe, rekreacyjne oraz integracyjne.

W 15-osobowym jury znaleźli się: architekt Adam Włodzimierz Wach, audytor dostępności z Fundacja Integracja, Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB, wykładowca Ergonomii na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, Katarzyna Rzehak, historyczka designu, specjalistka projektowania uniwersalnego, Tomasz Gradowski, konstruktor, architektka Zuzanna Mielczarek, architektka Edyta Andrejczyk, architekt Marcin Szubski z pracowni Kuryłowicz & Associates, architektka krajobrazu Zofia Grzegorzek, Dominik Berliński, ekspert w zakresie w zakresie bezpieczeństwa na placach zabaw Centrum Kontroli Placów Zabaw, Agnieszka Grinke wraz z synem Arturem (lat 10), Iwona Zięba wraz z córką Zosią (lat 5) oraz Ewa Pawłowska, prezeska Fundacji Integracja oraz Krystyna Wąchała-Malik, członkini Zarządu PFR Nieruchomości.

Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną
Integracyjny plac zabaw, proj. Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski, I nagroda

Główną nagrodę otrzymali architekt krajobrazu Łukasz Kowalski, architektka Milena Trzcińska i architekt Łukasz Stępnik. Jury doceniło ich projekt przede wszystkim za różnorodność pobudzającą wyobraźnię, wykorzystanie naturalnych surowców i dostępność dla osób w różnym wieku, o różnym stopniu sprawności fizycznej i emocjonalnej. Wyszliśmy z założenia, że plac zabaw dla wszystkich nie oznacza, że wszyscy robią to samo. Stąd pomysł na to, by nasz plac zabaw był archipelagiem, gdzie każda z wysp jest oddzielną historią, ma oddzielną narrację. Zbudowaliśmy szkielet strukturalny tego placu zabaw, który polega na tym, że przechodzimy od wyspy do wyspy. Każda opowiada inną historię i budzi inne skojarzenia, stymulując wyobraźnię dzieci udających się w wyimaginowaną ekspedycję – podkreślają laureaci.

Autorzy zaproponowali m.in. duże odległości między poszczególnymi urządzeniami, które umożliwiać będą swobodny przejazd wózkiem, kontrasty materiałowe i fakturowe, które ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym, a także ciche i kameralne zaułki, z których korzystać będą mogły np. dzieci w spektrum autyzmu.

Czytaj też: Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño |

Place zabaw na współczesnych polskich osiedlach są najczęściej realizowane w wersji minimum. Ten konkurs pokazuje, że można inaczej. Plac zabaw nie musi wyłącznie zestawem gotowych, wystandaryzowanych zabawek w krzykliwych kolorach. Może to być przestrzeń dla wszystkich – dzieci, seniorów, młodych mam, osób z niepełnosprawnościami. Może być miejscem koncentrującym zróżnicowaną osiedlową społeczność. Laureatów wyłoniliśmy wspólnie z Fundacją Integracja, ale także z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa placów zabaw oraz rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Dzięki temu mamy pewność, że będzie to przestrzeń, która zaprasza i nikogo nie wyklucza – zaznacza Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany na powierzchni niemal 400 m² w obrębie osiedla mieszkaniowego powstającego przy ul. Korczaka w Katowicach według konkursowego opracowania biura Kuryłowicz & Associates.

Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali: Garden and Pleasure – Pracownia Architektury Krajobrazu i Sztuki Ogrodowej oraz DASTORE – Doradztwo i Projektowanie.

Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną
Laureaci konkursu na integracyjny plac zabaw: Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski

Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Plac zabaw w Astanie projektu Jakuba Szczęsnego Kisho Kurokawa, Norman Foster, Bjarke Ingels. Do nazwisk słynnych architektów tworzących nową stolicę Kazachstanu możemy teraz dodać polskie. Jakub Szczęsny zaprojektował w Astanie to, czego mieszkańcom najbardziej brakuje – wielofunkcyjną przestrzeń, którą lokalna społeczność może wykorzystywać według uznania.
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.