Architektura MuratorWydarzeniaSadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño

Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño

Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.

Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño
Sadzonki na Plaza del Mercado w Logroño, proj. BudCud
Instalacja Sadzonki Plaza del Mercado w Logroño
AutorzyBudCud, architekci Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka
Inwestorfestiwal Concéntrico
Data realizacji (koniec)2022
ZdjęciaJavier Antón, Josema Cutillas

Dyskusja na rzecz odbetonowywania przestrzeni miejskich toczy się na całym świecie. Błędnie rozumiane modernizacje rynków i placów, podczas których istniejąca zieleń zastępowana jest nową kamienną bądź betonową posadzką, to problem nie tylko Polski. Zwracają na niego uwagę architekci Mateusz Adamczyk i Agata Woźniczka z krakowskiej pracowni BudCud. Na zaproszenie organizatorów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Architektury i Designu Concéntrico w Logroño przygotowali instalację w formie zestawu wielofunkcyjnych mebli miejskich naśladujących funkcje i cechy zieleni miejskiej. Swój projekt, pod nazwą „Sadzonki”, latem tego roku zrealizowali na głównym placu miasta: plaza del Mercado.

To nasz przestrzenny komentarz do nieodpowiedzialnego pozbywania się zieleni z przestrzeni wspólnych. W całej Europie podczas procesów pseudorewitalizacji terenów publicznych skwery miejskie przekształcane są w zabetonowane, rozgrzane i nieprzepuszczalne place, przez co zanika  bioróżnorodność czy możliwość naturalnego łagodzenia skutków zmian klimatu – tłumaczy Agata Woźniczka.

Czytaj też: Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 |

Plaza del Mercado w Logroño, na którym zlokalizowano instalację „Sadzonki”, do lat 60. XX wieku był pełen zieleni; obecnie jest tam jedynie kilka drzew i donic, głównie na obrzeżach.  Dzięki projektowi przestrzeń symbolicznie się zazieleniła. Architekci przetransponowali roślinne formy na modułowe meble, które zaoferowały to, co wcześniej zapewniały drzewa – cień, odpoczynek i miejsce spotkań pozwalające przy okazji kontemplować toczące się wokół miejskie życie.  

Proste formy, abstrakcyjnie odwzorowujące drzewa i krzewy, stały się miejskimi totemami, które posłużyły jako stoły piknikowe i siedziska, plac zabaw, przestrzenie do gier, flirtów i rozmów – opowiada Mateusz Adamczyk.

Głównym założeniem Międzynarodowego Festiwalu Architektury i Designu Concéntrico w Logroño jest refleksja nad środowiskiem miejskim i poszukiwanie nowych funkcji dla przestrzeni publicznych. W ramach wydarzenia polscy architekci i artyści wielokrotnie prezentowali swoje instalacje, wśród nich byli m.in. Aleksandra Wasilkowska, Iza Rutkowska, Grupa Projektowa Centrala czy Jakub Szczęsny. W tym roku uczestnicy mogli też skorzystać z ławek zaprojektowanych przez Pawła Grobelnego.

Czytaj też: Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja |

Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño
Sadzonki, proj. BudCud
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño
Sadzonki na Plaza del Mercado w Logroño, proj. BudCud
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño
Sadzonki na Plaza del Mercado w Logroño, proj. BudCud
Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego Według popularnego w latach 50. żartu, najpiękniejszy widok Warszawy roztacza się z 30. piętra Pałacu Kultury, bo to jedyne miejsce w stolicy, z którego go nie widać. Dziś, w czasach bezprecedensowego rozwoju masowej turystyki, ten stary bon mot nabiera nowego znaczenia, tyle że odnosi się do coraz większej liczby obiektów stawianych w rejonach najcenniejszych krajobrazowo w celu podziwiania walorów otoczenia. Czy ingerencja w naturalny krajobraz zawsze musi pociągać za sobą jego degradację? Prezentujemy kilka odważnych realizacji, które zdają się podążać inną drogą.
Mook to seria mebli miejskich zaprojektowanych przez biuro Kruszewski Architekci dla barcelońskiej marki Escofet. Ławki opracowano jako system modułowy w dwóch wariantach: o długości 1,5 i 2,2 m, dzięki czemu można je dowolnie zestawiać w zależności od potrzeb projektowych. Kolekcję uzupełniają pojedyncze fotele miejskie o długości 0,7 m. Skrajne wsporniki z blachy stalowej malowanej proszkowo o grubości 10 mm utrzymują  elementy siedziska i oparcia, które wykonane są z drewna tropikalnego z certyfikatem FSC®.
Projekt ławka – nowe miejskie siedziska Odzyskiwanie przestrzeni publicznych dla mieszkańców wkracza właśnie w nową fazę. Dzięki oddolnym inicjatywom, projektom artystów i budżetom obywatelskim na zmodernizowanych skwerach, bulwarach i placach pojawiają się nowe, wielofunkcyjne meble miejskie, służące jednocześnie jako wygodne siedziska, znak miejsca oraz strefa zabaw i rekreacji.
Saloniki testują miejskie meble z odpadów W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.
Meble miejskie w Opolu Młodzi architekci Miłosz Korczak i Tomasz Kierończyk zwyciężyli w konkursie na projekt nowych mebli miejskich w centrum Opola.
Ławka Pawła Grobelnego w Strasburgu Do mebli miejskich polskiego projektanta zrealizowanych w przestrzeniach publicznych Paryża, Brukseli i Szanghaju dołączył kolejny – ławka przy Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Mobilna wypożyczalnia gier przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie To już ostatni moment, by skorzystać z mobilnej wypożyczalni gier plenerowych przy Centrum Nauki Kopernik. Projekt mebli opracowało Onto studio Anny Wręgi i Kai Nosal.