Wenecja

i

Autor: Julia Jankowska

biennale w wenecji 2025

Temat Biennale Architektury 2025 ogłoszony

2024-05-29 16:32

Wątkiem przewodnim następnego biennale architektury będzie ekologia - czy jesteśmy na tyle ludzcy i inteligentni, żeby dokonać prawdziwej zmiany?

Przewodniczący Biennale w Wenecji, Pietrangelo Buttafuoco i kurator 19 Miedzynarodowej Wystawy Architektury, Carlo Ratti ogłosili tytuł i temat kolejnego Biennale Architektury, które odbędzie się w 2025 roku, w dniach 10 maja - 23 listopada (pre-otwarcie będzie miało miejsce 8 i 9 maja) w Ogrodach Biennale, Arsenale i innych lokalizacjach na terenie Wenecji.

Tytuł w języku angielskim brzmi Intelligens. Natural. Artificial. Collective.

Carlo Ratti, wyjaśniając swój wybór powiedział, że tytuł zwykle podawany jest po angielsku i włosku. W 2025 roku będzie to skondensowane w jednym słowie dla obu języków, wywodzącym się od wspólnego łacińskiego poprzednika: intelligens. Jest on związany ze współczesnym terminem "inteligencja", ale także przywołuje szerszy zbiór powiązanych znaczeń. Po łacinie gens to ludzie. Pojawia się nowy, fikcyjny rdzeń, sugerujący, że przyszłość inteligencji jest inkluzywna, wieloraka i pomysłowa w sposób wykraczający poza dzisiejsze ograniczające skupienie na sztucznej inteligencji - AI.

19 Międzynarodowa Wystawa Architektury będzie dotyczyła wybudowanego środowiska i wielu dyscyplin, które je kształtują. Architektura jest w centrum - wyjaśnił kurator - ale nie sama. Jest częścią rozszerzonej sfery, która łączy sztukę, inżynierię, biologię, data science, nauki społeczne i polityczne (...) i inne dyscypliny, łącząc każdą z nich z materialnością przestrzeni miejskiej

Kurator wspominał o tym, jak budownictwo obciąża środowisko naturalne i przyczynia się do degeneracji planety i pytał: czy należy się poddać, czy uznać, że jesteśmy w stanie wprowadzić znaczące, niekosmetyczne zmiany?

Przeczytaj więcej na stronie Polskiego Pawilonu w Wenecji.