Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

W cyklu Zawód Architekt: Magdalena Kozień-Woźniak

2014-02-14 16:25

W lutowym numerze miesięcznika „Architektura-murator” - wywiad z  Magdaleną Kozień-Woźniak, wraz z ojcem Markiem Kozieniem i siostrą Katarzyną Kozień-Kornecką prowadzącą krakowską pracownię KKM Kozień Architekci.

Magdalena Kozień-Woźniak, pracownai architektoniczna KKM Kozień Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury „Architektura-murator” nr 2/ 2014, Zawód Architekt, s. 104

Wśród realizacji Państwa pracowni przeważają obiekty kultury. Z czego to wynika? Jest kilka przyczyn. Po pierwsze – tradycja. Zamiłowanie do architektury teatralnej przechodzi u nas z pokolenia na pokolenie. Ojciec był uczniem profesora Witolda Korskiego, w latach 60. uczestniczył w pracach nad projektem Teatru Wielkiego w Łodzi. Był współautorem niezrealizowanego projektu Opery Krakowskiej przy rondzie Grunwaldzkim. Ta miłość do teatru, do jego szczególnej magii, przeszła też na nas – jego córki. Moje prace badawcze również skupiają się wokół tej tematyki. Drugim czynnikiem są wygrane w konkursach architektonicznych, dzięki którym możemy takie projekty realizować. Czy kultura jest dziś dochodową dziedziną dla architekta?Obiekty kultury są najczęściej budowane w wyniku konkursu architektonicznego. Zwycięstwo daje szansę uzyskania dobrego zlecenia. Pod wieloma względami. Również finansowymi. Nie zawsze jednak się wygrywa! A udział w konkursie kosztuje. Bilans wcale nie musi być dodatni. Ale to nie tylko polska specyfika. Pewien niemiecki profesor opowiadał mi taki żart: Nauczyciel wygrał milion w totka. Kupił sobie samochód, żonie futro i pojechali razem na wakacje. Gdy prawnik wygrał milion, kupił żonie samochód, kochance futro i z nią pojechał na wakacje. A jak architekt wygrał milion, to wszystko włożył w konkursy, żona go zostawiła i jeszcze zabrała samochód. Gdybyśmy chcieli dobrze zarabiać, to pewnie robilibyśmy coś innego. Dla mnie zawód architekta to rodzaj służby społeczeństwu, historii, przyszłości, a nie tylko zarabianie na chleb. Dzisiaj wszyscy nas kuszą, by iść na łatwiznę, projektować szybciej, taniej, a więc byle jak. Staramy się temu nie ulegać. Dlatego stawiamy na konkursy.(...)

Wywiad przeprowadzony przez Maję Mozgę-Górecką - „Architektura-murator” nr 2/ 2014, Zawód Architekt Magdalena Kozień-Woźniak wraz z ojcem Markiem Kozieniem i siostrą Katarzyną Kozień-Kornecką prowadzi krakowską pracownię KKM Kozień Architekci. Adiunkt na WA Politechniki Krakowskiej, członek kolegium sędziów konkursowych SARP o/Kraków. Najważniejsze realizacje to Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (2008),  galeria BWA Sokół w Nowym Sączu (2010), rozbudowa oddziału PWST we Wrocławiu (2012), rozbudowa Teatru Capitol we Wrocławiu (2013)