Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

OVO Grąbczewscy
OVO Grąbczewscy
OVO Grąbczewscy
Architekci
ul. Małopolska 2/4
40-737 Katowice
tel. 605830746
e-mail: ovo_grabczewscy@wp.pl

Katowicka pracownia OVO Grąbczewscy Architekci jest znana przede wszystkim ze współautorstwa wielokrotnie nagradzanego Pawilonu Paleontologicznego w Krasiejowie (2006). Barbara i Oskar Grąbczewscy, laureaci nagrody Europe 40 Under 40 2009 konsekwentnie budują swoją pozycję, wygrywając w konkursach na budynki publiczne: Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Kulturalno-Oświatowe w Kórniku (konkurs 2006, realizacja 2010), Ośrodek Zdrowia, Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach (konkurs 2007, realizacja 2010) czy Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś (konkurs 2010, realizacja 2013-2015). Dyscyplina formalna i funkcjonalna widoczna w tych projektach kontrastuje z eksperymentalnym charakterem Muzeum Ognia w Żorach (projekt 2009-2011, realizacja 2010-2014) czy z największym w Europie budynkiem zaprojektowanym w nurcie ekoarchitektury – Muzeum Kultur Świata Yatenga w Żorach (z M.M.Kołakowskim, projekt 2008).

Barbara Grąbczewska

Oskar Grąbczewski

O czym będziemy rozmawiać podczas Młodych do Łodzi 2023. Tematy paneli dyskusyjnych Jak obronić projekt przed inwestorem? Czy architekci są odpowiednio wynagradzani? Czy pracoholizm to ich choroba zawodowa? W jaki sposób opowiadać o architekturze? Czy możemy zapisać styl architekta w postaci programu? I czy możliwe jest budowanie mostów między architektonicznymi instytucjami, stowarzyszeniami i jednostkami naukowymi? Publikujemy opisy siedmiu paneli dyskusyjnych oraz biogramy panelistek i panelistów piątej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi.
OVO Grąbczewscy w Berlinie OVO Grąbczewscy Architekci to kolejna polska pracownia, która będzie miała okazję zaprezentować swój dorobek w Berlinie. Tytuł wystawy – Playing Architecture – odnosi się do credo tego katowickiego biura, które stara się projektować budynki egalitarne i oddziałujące na emocje użytkowników.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!
Konkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu Trwa konkurs na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej upamiętniającej tzw. wydarzenia gorzowskie z 31 sierpnia 1982 roku.
Atlas pamięci: wystawa projektu OVO Grąbczewscy na 40-lecie Solidarności Na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej można oglądać wystawę „Atlas pamięci” opowiadającą o początkach „Solidarności” i podpisaniu tzw. Porozumień Sierpniowych, które umożliwiły zarejestrowanie związku i wpłynęły na bieg historii. Projekt ekspozycji opracował zespół OVO Grąbczewscy Architekci.
Blisko 300 architektów i osobowości świata kultury przeciw wyburzeniu Solpolu 274 osoby z Polski i ze świata podpisało list otwarty do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w sprawie ochrony zagrożonych wyburzeniem obiektów takich jak Solpol Wojciecha Jarząbka, Basen Olimpijski Richarda Konwiarza czy ZETO Anny i Jerzego Tarnawskich.
Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki SARP Katowice ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Główną nagrodę zdobyły młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2021 Koncepcja przebudowy domu w duchu zero waste od Maćków Pracownia Projektowa, projekty ekoelewacji od mech.build i Molecule Architecture czy konsultacje od pracowni Małeccy, OVO Grąbczewscy i Demirg to tylko niektóre z usług, które można wylicytować w ramach tegorocznej akcji „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.