Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach

2014-09-09 12:46

Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.

Nazwa obiektuMuzeum Śląskie w Katowicach
Adres obiektuKatowice, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1
AutorzyRiegler Riewe Architekten, architekci Florian Riegler, Roger Riewe
Współpraca autorskaarchitekci Anna Zbieranek (z domu Pędziwiatr), Paulina Kostyra-Dzierżęga, Markus Probst, Nicole Lam, Mikołaj Szubert-Tecl, Lavinia Floricel, Minoru Suzuki, Bettina Tòth, Bartłomiej Grzanka, Tomasz Kabelis-Szostakowski, Dorota Żurek, Paweł Skóra
Zespół projektowyNadzory autorskie: Riegler Riewe Architekci, Katowice Architekt kontaktowy (etap projektu budowlanego i wykonawczego): Konior Studio Współpraca (etap projektowania oraz nadzorów autorskich): architekt Adam Skrzypczyk
Architektura krajobrazuRotzler Krebs Partner, Winterthur (etap konkursu)
KonstrukcjaFirma Inżynierska Statyk, Katowice
Generalny wykonawcaBudimex S.A.
InwestorMuzeum Śląskie
Powierzchnia terenu27332.0 m²
Powierzchnia zabudowy3343.0 m²
Powierzchnia użytkowa25067.0 m²
Powierzchnia całkowita39370.0 m²
Kubatura228702.0 m³
Projekt2007-2010
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji273 719 885 PLN

Ponieważ muzeum znajduje się w większości pod ziemią, domaga się pełnej uwagi przechodnia. Na pierwszy rzut oka jest niezrozumiałe, ale im głębiej schodzimy, tym więcej rzeczy staje się jasnych.

Florian Riegler

Nowe Muzeum Śląskie powstało w centrum Katowic na terenie po zlikwidowanej kopalni i pod każdym względem respektuje pierwszeństwo, jakie – zdaniem autorów – należne jest jej reliktom: zabytkowym budynkom z czerwonej cegły i dominującej nad otoczeniem charakterystycznej wieży wyciągowej. Na zewnątrz widoczne są jedynie minimalistyczne, przeszklone prostopadłościany służące doświetleniu i wentylacji zlokalizowanych pod ziemią przestrzeni ekspozycyjnych. W przeciwieństwie do przedwojennego projektu gmachu, ten dzisiejszy nie ma w sobie klasycznych atrybutów budynku reprezentacyjnego. To obiekt o formie i skali świadomie nieadekwatnej do jego rangi, zrywający z tradycyjną rolą muzeum utożsamianego ze świątynią sztuki. Reprezentacyjny charakter ma tu jedynie monumentalna, wewnętrzna rampa prowadząca od strefy wejściowej do głównych przestrzeni wystawowych rozplanowanych na trzech kondygnacjach poniżej. Na powierzchni powstało surowe w wyrazie ogólnodostępne założenie, z którego roztacza się widok na wciąż zmieniającą się panoramę Katowic.

Wykonawca makiety: Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H., Graz

Nagrody:

2013 Finalista konkursu o Nagrodę Architektoniczną POLITYKI

Sponsorem obiektu jest firma Rockwool.

Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach