Nagroda architektoniczna

Najlepsze realizacje Wielkopolski: laureaci NAWW 2023

2023-12-01 16:15

Poznaliśmy wyniki tegorocznej Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. Tym razem jury nie przyznało Grand Prix. Nie przyznało też żadnej nagrody ani wyróżnienia w kategoriach młody twórca oraz budynek użyteczności publicznej...

Spis treści

  1. Nagroda NAWW 2023 w kategorii budynek wielorodzinny
  2. Nagroda NAWW 2023 w kategorii budynek jednorodzinny
  3. Nagroda NAWW 2023 w kategorii wnętrze
  4. Nagroda NAWW 2023 w kategorii dzieło eksportowe
  5. Nagroda NAWW 2023 w kategorii przestrzeń wspólna
  6. Nominacje NAWW 2023 w kategorii młody twórca
  7. Nominacje NAWW 2023 w kategorii budynek użyteczności publicznej

Konkurs o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego NAWW to wspólna inicjatywa poznańskiego oddziału SARP i Wielkopolskiej Izby Architektów RP. Dotychczas odbyły się już trzy edycje. W tegorocznej laureaci zostali wybrani w pięciu kategoriach: budynek wielorodzinny, budynek jednorodzinny, wnętrze, przestrzeń wspólna i dzieło eksportowe. Oceny dokonało 10-osobowe jury, w którego skład weszli architekci Błażej Janik (przewodniczący), Szymon Rozwałka, Aida Januszkiewicz Piotrowska, Piotr Grabowski, Jowita Maćkowiak, Katarzyna Weiss, Piotr Bartosik i Ewa Gbiorczyk, a także prof. Piotr Korduba, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM oraz dziennikarka Anna Dudzińska. Sędziowie postanowili nie przyznawać w tym roku nagród w kategoriach: budynek użyteczności publicznej i młody twórca. Nie wyłonili też laureata Grand Prix.

Nagroda NAWW 2023 w kategorii budynek wielorodzinny

W kategorii budynek wielorodzinny nominowano: zespół Między Mostami w Kaliszu (proj. MODO Architektura), apartamentowiec Tarasy Wrześni (proj. Studio MTS) i budynek przy ul. Słowackiego w Poznaniu (proj. INSOMIA). Nagrodę zdobył ten ostatni za ciekawą bryłę oraz starannie przemyślaną zabudowę. Dobrana skala obiektu pozwala na optymalne wpisanie się w istniejącą tkankę historycznej zabudowymieszkaniowej. Na uznanie zasługuje wysoka jakość architektoniczna obiektu oraz przywiązanie projektantów do detalu. W ocenie Jury budynek stał się przykładem oryginalnej architektury mieszkaniowej, nie dominującej w kontekście urbanistycznym - czytamy w uzasadnieniu.

Budynek przy ul. Słowackiego w Poznaniu

i

Autor: serwis prasowy proj. INSOMIA
Zespół Między Mostami w Kaliszu

i

Autor: serwis prasowy proj. MODO Architektura
Apartamentowiec Tarasy Wrześni

i

Autor: Tomasz Łyjak proj. Studio MTS

Nagroda NAWW 2023 w kategorii budynek jednorodzinny

W kategorii domów jednorodzinnych o nagrodę walczyły cztery realizacje: Dom między sosnami w Rawiczu (proj. Biuro Projektów Geopol), Dom Oparty o Skarpę w Poznaniu (proj. Wrzeszcz Architekci, wnętrza EV Archiects), Dom betOnowy w okolicach Słupcy (proj. PL.architekci) oraz Dom Wieloczłonowy koło Poznania (proj. PL.architekci). Ostatecznie nagrodzono Dom Wieloczłonowy. Sędziowie zdecydowali obszernie uzasadnić ten wybór.

Przegląd tegorocznych realizacji w kategorii domów jednorodzinnych przypomina Sławomira Mrożka i jego słynne określenie Polaków jako indywidualistów stadnych. Niemal wszystkie zgłoszone domy powielają do znudzenia dominujące dzisiaj, główne trendy czy też mody w architekturze, od uproszczonych form archetypalnych tzw. współczesnych stodół, po realizacje neomodernistyczne, przy czym przedrostek neo oznacza w tych realizacjach również instagramową potrzebę ocieplenia klasycznego pierwowzoru za pomocą koloru, drewna i cegły. Powyższe wrażenie dopełnia niemal identyczny charakter wszystkich ogrodów, jakby zaprojektowanych przez tę samą osobę. Ogrodów łatwych do utrzymania, z niemal identyczną katalogową florę, trzymających okalającą domy przyrodę pod pełną kontrolą ogrodnika - czytamy w uzasadnieniu.

Większość zgłoszonych realizacji charakteryzuje ekskluzywność i elitarność. Zaskakuje niemal całkowity brak tańszych i mniejszych realizacji, a także zastosowanie jedynie klasycznych technologii, tworząc wrażenie oderwania architektury od głównych problemów współczesności, zaczynając od zmiany klimatycznej poprzez polityczno-ekonomiczny kryzys na tzw. digital switch kończąc. O ile większość powyższych krytycznych uwag można by zastosować również do zwycięskiej pracy - domu wieloczłonowego w Puszczykowie autorstwa Bartłomieja Bajona, Katarzyny Cynki-Bajon oraz Bartosza Stanka - to jednak ta realizacja, jako jedyna wyraźnie odbiega od pozostałych projektów, wnosząc powiew świeżości i nieszablonowości bliskiej eksperymentowi. Rozbicie bryły budynku na zestaw powtarzających się, lekko odmiennych modułów nie tylko tworzy nową, ciekawą formę budynku, ale wprowadza również interesujące relacje między wnętrzem i zewnętrzem, relacje od otwartych przez półotwarte, po zamknięte. Podobnie ciekawie funkcjonują relacje wewnątrz budynku, przy czym na podkreślenie zasługuje przestrzeń wokół wewnętrznego patio, oddzielającego i jednocześnie łączącego część dzienną od intymnych - tłumaczą jurorzy.

Zróżnicowana forma budynku, w założeniu autorów, jest próbą poszukiwania wrażenia mniejszej i bardziej intymnej skali stosunkowo dużego domu. Nie chodzi tu jednak o zwyczajny formalizm. Rozbicie budynku w jasny sposób wynika z dyspozycji funkcjonalnej. Poszczególne bryły podkreślają pojedyncze klastry sypialni, kuchni, strefy fitness itd. Szkoda, że zastosowana strategia projektowania nie została dociągnięta do końca w miejscu zadaszonego tarasu oraz przede wszystkim w części garażowej, najsłabszym fragmencie założenia tak pod względem kompozycyjnym, jak funkcjonalnym. Nie zmienia to jednak faktu, że całość broni się nad wyraz dobrze, stawiając tą realizację wśród dwóch, może trzech najciekawszych propozycji architektonicznych nie tylko spośród zgłoszonych realizacji domów jednorodzinnych, ale spośród wszystkich projektów tegorocznej edycji NAWW - podkreślili jurorzy.

Dom Wieloczłonowy koło Poznania

i

Autor: serwis prasowy proj. PL.architekci
Dom Oparty o Skarpę w Poznaniu

i

Autor: Przemysław Turlej proj. Wrzeszcz Architekci, wnętrza: EV Archiects
Dom betOnowy w okolicach Słupcy

i

Autor: serwis prasowy proj. PL.architekci
Dom między sosnami w Rawiczu

i

Autor: serwis prasowy proj. Biuro Projektów Geopol

Nagroda NAWW 2023 w kategorii wnętrze

W kategorii wnętrze w finale znalazły się: klinika medyczna Reumedika w Poznaniu (proj. Koper Studio), Port Sołacz w Poznaniu (proj. EV Architects), Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport w Poznaniu (proj. Zawieja Studio); „Kawalerka” na XIX piętrze w Poznaniu (proj. PL.architekci) oraz Mieszkanie Autora w Poznaniu (proj. wiercinski-studio).

Nagrodę główną w kategorii wnętrze przyznano za projekt Kliniki Medycznej Reumedika. Zdjęcia obiektu pokazują bardzo umiejętne i świadome użycie kolorów we wnętrzu i budowanie dzięki nim przestrzeni tych wnętrz. Jednak nie to jest głównym elementem, który to ujął kapitułę nagrody. Na duże uznanie zasługuje umiar i skromność w doborze środków wyrazu, łączenie materiałów, dbałości o detal, który jest efektem nie wybitnego rzemiosła ale zauważenia go i wydobycia go z najprostszych elementów budynku. W nagrodzonym projekcie na uznanie zasługuje zarówno decyzja Inwestorów oraz zauważalna, podczas wizji lokalnej, duma wynikająca ze współpracy z Architektami jak i osobisty stosunek do przestrzeni - uzasadniali jurorzy.

W tej kategorii przyznali też wyróżnienie. W ten sposób doceniono Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport. Świadome użycie kolorów i dopracowanie podstawowych elementów budujących wnętrze sprawiło, że wnętrze wydaje się zarówno bardzo wyraziste, zauważalne, ale równocześnie pełniące rolę tła. Na uwagę zasługuje również akustyka pomieszczeń, często pomijana w podobnych obiektach - dzięki świadomemu użyciu materiałów udało się stworzyć przestrzeń sprawiającą wrażenie, możliwie jak na pełnioną funkcję, przyjaznej. Pomimo dość ograniczonej dostępności - budynek jest prywatny - na słowa uznania zasługuje decyzja inwestorów dotycząca zadbania o jakość przestrzeni, która zarówno podnosi komfort przebywania w niej, jak i również wpływa na jakość oferowanych w ośrodku usług - podkreślili jurorzy.

Czytaj też: Ośrodek rehabilitacyjny Neuroport w Poznaniu: zrehabilitować przestrzenie senioralne |

Klinika medyczna Reumedika w Poznaniu

i

Autor: serwis prasowy proj. Koper Studio
Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport w Poznaniu

i

Autor: Martyna Zawieja proj. Zawieja Studio
Port Sołacz w Poznaniu

i

Autor: Ewelina Jankowska proj. EV Architects
„Kawalerka” na XIX piętrze w Poznaniu

i

Autor: serwis prasowy proj. PL.architekci
Mieszkanie Autora w Poznaniu

i

Autor: Adam Wierciński proj. wiercinski-studio

Nagroda NAWW 2023 w kategorii dzieło eksportowe

W kategorii dzieło eksportowe nominowano: szkołę Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulyankulu w Tanzanii (proj. JEJU.studio, Arh+), przedszkole w Dilbeek (proj. Atelier Starzak Strebicki, Carton123 architecten, Natural Born Architects) oraz modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego w Chorzowie (proj. Consultor).

Nagrodę otrzymała szkoła Fundacji WAYAir. Kapituła doceniła konsekwentne działania projektantów, które doprowadziły do powstania obiektu. Założenie to jest konsekwencją wielu wyjazdów do Afryki i namysłu nad potrzebami mieszkającej tam społeczności. Projekt wykonano pro publico bono. Przy budowie szkoły wykorzystano łatwo dostępne lokalne materiały oraz ręcznie formowane cegły. Część z nich wyprodukowano na placu budowy, a część w niedalekiej dolinie – powstałe w ten sposób zróżnicowane, dwukolorowe cegły tworzą ciekawe ornamenty na ścianach budynków. Uczące się w szkole dzieci wykorzystują przestrzeń wspólną, którą wyznacza wielki cień znajdującego się w centralnym punkcie szkoły mangowca. Z przestrzeni tej mogą korzystać także dorośli, gdy w szkole nie odbywają się lekcje – czytamy w uzasadnieniu.

Zastosowanie współczesnych rozwiązań technologicznych pozwala na zbieranie deszczówki służącej lokalnej społeczności. Umożliwia to specjalna konstrukcja dachu (Akon. Projektowanie Konstrukcyjne) zapewniająca także ciągły przepływ powietrza. Niezwykle ważne wydaje się także to, że szkoła powstała w wyniku współpracy Fundacji, architektów i lokalnej społeczności – podkreślili jurorzy.

Szkoła Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulyankulu w Tanzanii

i

Autor: Iwo Borkowicz proj. JEJU.studio, Arh+
Przedszkole w Dilbeek

i

Autor: serwis prasowy proj. Atelier Starzak Strebicki, Carton123 architecten, Natural Born Architects
Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie

i

Autor: Joanna Kapturczak proj. Consultor

Nagroda NAWW 2023 w kategorii przestrzeń wspólna

W kategorii przestrzeń wspólna jury nominowało tylko dwie realizacje: skwer Usług Kultury przy Przystanku Edukacja w Wieleniu (proj. Neostudio Architekci) oraz zagospodarowanie przestrzeni przy budynku Globis w Poznaniu (proj. INSOMIA). Nagrodę zdobył skwer Usług Kultury. Kapituła dostrzega w tym projekcie nietuzinkowe i odważne rozwiązanie trudnego, ze względu na zastaną zabudowę, zagadnienia przestrzenno-architektonicznego. Autorzy zmierzyli się bezkompromisowo z niskojakościową architekturą sąsiednich pawilonów, proponując współczesną, oryginalną ich reinterpretacje w innym materiale, nieinwazyjną zarazem wobec układu ulicy. Podjęli jednocześnie ciekawy dialog z najbliższą kamieniczną zabudową oraz odnieśli się do społecznego przyzwyczajenia mieszkańców do istniejącego w tym miejscu przystanku. To projekt, który może wyznaczać nowy standard w dopełnianiu przestrzeni trudnych, stanowiących amalgamat architektury dawnej, tymczasowej, a zarazem nie lekceważący społecznych nawyków, przyzwyczajeń, tradycji miejsca - uzasadniają jurorzy.

Skwer Usług Kultury przy Przystanku Edukacja w Wieleniu

i

Autor: Paweł Świerkowski proj. Neostudio Architekci
Zagospodarowanie przestrzeni przy budynku Globis w Poznaniu

i

Autor: Dominika Ufnal proj. INSOMIA

Nominacje NAWW 2023 w kategorii młody twórca

W kategorii młody twórca nominowano Wojciecha Kowalczyka, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, współzałożyciela biura Todos Architekci oraz Mateusza Waszaka, architekta krajobrazu i projektanta wnętrz współprowadzącego studio Muszyńska Waszak.

Nominacje NAWW 2023 w kategorii budynek użyteczności publicznej

W kategorii budynek użyteczności publicznej w finale znalazły się: przebudowa siedziby firmy Tarastika w Wysogotowie (proj. Kluj Studio), Węzeł Przesiadkowy Rokietnicaca (projekt koncepcyjny: Lab 3 Architekci, projekt budowlany i wykonawczy: AiG Architekci, Arte Monoblok Architekci) oraz Budynek Dwufunkcyjny w Skórzewie (proj. PL.architekci).

Przebudowa siedziby firmy Tarastika w Wysogotowie

i

Autor: Piotr Kluj proj. Kluj Studio
Węzeł Przesiadkowy Rokietnica

i

Autor: Dominik Banaszak projekt koncepcyjny: Lab 3 Architekci, projekt budowlany i wykonawczy: AiG Architekci, Arte Monoblok Architekci
Budynek Dwufunkcyjny w Skórzewie

i

Autor: serwis prasowy proj. PL.architekci