Nie tylko dla seniorów

Ośrodek rehabilitacyjny Neuroport w Poznaniu: zrehabilitować przestrzenie senioralne

2023-09-15 18:08

W projekcie Ośrodka Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej w Poznaniu architekci starali się zerwać ze stereotypowym wyobrażeniem przestrzeni dla opieki długoterminowej. Zaproponowali domowe wnętrza subtelnie nawiązujące do stylistyki lat 60. i 70.

Spis treści

  1. Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu
  2. Naturalne światło i domowa atmosfera
Wnętrza Ośrodka Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport Poznań, ul. Bojerowa 28
Autorzy: Zawieja Studio
Inwestor: Ejmedical
Powierzchnia użytkowa: 3480 m²
Kubatura: 15 600 m³
Realizacja: 2022

Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport znajduje się przy ul. Bojerowej w Poznaniu, nieopodal jeziora Kierskiego. Dwa spięte łącznikiem dwukondygnacyjne pawilony zrealizowano według koncepcji pracowni Planowanie Przestrzenne Kontra, za aranżację wnętrz odpowiadają jednak młodzi architekci z Zawieja Studio. Ich projekt znalazł się ostatnio wśród pięciu realizacji nominowanych do tegorocznej Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii wnętrze.

Na przestrzeni blisko 3,5 tys. m² znajdują się sale terapeutyczne i rehabilitacyjne, 48 pokoi z łazienkami, kuchnia z dużą jadalnią, która pełni też rolę świetlicy i sali projekcyjnej, a także wiele innych przestrzeni wspólnych, mających ułatwiać nawiązywanie znajomości.

Ulubionym miejscem spotkań stał się wypełniony roślinami ogród zimowy, z wygodnym zestawem wypoczynkowym i niezwykle efektowną lampą zwisającą przez dwie kondygnacje – opowiadają autorzy. Projektując wnętrza, chcieli bowiem zerwać ze stereotypowym wyobrażeniem przestrzeni dla opieki długoterminowej. Sięgnęli do badań, które dowodzą, że odwołania stylistyczne do otoczenia z lat wczesnej dorosłości pensjonariuszy, stymulują ośrodki pamięci i wspomagają ich adaptację do nowej przestrzeni. Zaproponowali więc subtelne nawiązania do designu z lat 60. i 70. To m.in. wszechobecne meblościanki, liczne wykończenia ze sklejki czy charakterystyczne meble, odwołujące się do peerelowskich klasyków.

Co istotne w projekcie wykorzystali blisko 50 autorskich wzorów mebli, które opracowali nie tylko z myślą o estetyce, ale przede wszystkim specjalnych wymogach ergonomicznych.

Ośrodek rehabilitacyjny Neuroport w Poznaniu

i

Autor: Zasoby Studio proj. Zawieja Studio

Naturalne światło i domowa atmosfera

Inspiracji architekci szukali też w najbliższej okolicy ośrodka. Stąd motywy roślinne na ściennych muralach w kawiarni, jadalni i ogrodzie zimowym oraz dominujące w częściach wspólnych stonowane kolory ziemi. Jak tłumaczą, jednym z ważniejszych aspektów aranżacji było odpowiednio zaprojektowane oświetlenie. Naturalne światło z wielu okien i świetlików dzięki inteligentnemu systemowi uzupełniane jest sztucznym, dostosowującym się do życia mieszkańców – wyjaśniają.

Zawieja Studio odpowiada również za system informacji wizualnej w obiekcie. Wychodząc naprzeciw potrzebom pensjonariuszy, projektanci podzieli budynek na strefy kolorystyczne. Szczególnie dużo uwagi poświęcili przestrzeni komunikacji. Klatki schodowe czy drzwi wykończone zostały w intensywnych, kontrastujących barwach. Udało się tu stworzyć nie tylko nowoczesną przestrzeń medyczno-opiekuńczą, ale też wykreować przytulną, domową atmosferę, kojarzącą się z wakacyjnym wypoczynkiem w rezydencji nad jeziorem.