Konkurs architektoniczny

Ośrodek Namysłowska w Warszawie przejdzie metamorfozę. Nowe baseny zaprojektuje pracownia PAS z Ostrowa Wielkopolskiego

2023-11-13 15:37

Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa ogłosiło wyniki konkursu na koncepcję zespołu pływalni przy Namysłowskiej. Zwyciężyło biuro PAS z Ostrowa Wielkopolskiego, które jako jedyne złożyło pracę w regulaminowym terminie.

Konkurs architektoniczny na koncepcję nowego zespołu basenów przy ul. Namysłowskiej na Pradze Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa ogłosiło w lipcu. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku pływalni krytej w miejscu obiektu istniejącego, tzw. skweru sportów miejskich i nowych odkrytych basenów wraz z niezbędną infrastrukturą. W jury pod przewodnictwem Marcina Chruślińskiego zasiedli Tomasz Pniewski, Marcin Kraszewski, Marek Okniński i Anna Barańska.

Do udziału zgłosiły się trzy zespoły, przy czym jeden zrezygnował z udziału w trakcie prac nad koncepcją, a drugi wysłał pracę po upływie regulaminowego terminu, więc sędziowie oceniali tylko jedną. Zdecydowali się jednak przyznać jej nagrodę pieniężną oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu. Zwycięskim biurem jest PAS z Ostrowa Wielkopolskiego.

Jury doceniło zaproponowany w pracy dobór formy architektonicznej oraz zamysł polegający na zachowaniu charakterystycznego motywu elewacji i stworzeniu na jego bazie spójnego kompleksu zabudowy. Zwróciło też uwagę na widokowe powiązanie holu wejściowego z halą basenową i w dalszej perspektywie z basenami zewnętrznymi oraz otaczającą je zielenią.

Architekci odsunęli nowo projektowana bryłę od ul. Stefana Starzyńskiego, tworząc na przedpolu wygodny plac wejściowy z pominięciem schodów terenowych. Poszczególne części obiektu skomponowali tak, aby podkreślić strefę wejścia, która znalazła się w podcieniu nadwieszonej drugiej kondygnacji. Zastosowana na fragmentach perforowana siatka ma podkreślić nowoczesny charakter budynku oraz zamaskować tradycyjne przeszklenia pomieszczeń administracji i holu szatniowego – tłumaczą projektanci.

Łączna powierzchnia użytkowa nowej pływalni wyniesie 3800 m². Zadbaliśmy o intuicyjną możliwość poruszania się po obiekcie. Przez mocno zaakcentowane wejście użytkownicy wchodzą do przestronnego holu łączącego wszystkie funkcje. Z holu, w którym znajduje się kasa biletowa przez spore przeszklenie widać halę basenową – opowiadają autorzy. Stąd poprzez reprezentacyjną klatką chodową można dostać się też do pomieszczeń administracji oraz na trybunę basenu sportowego.