felieton

Kenijskie jaskinie i materiały charakterystyczne dla wschodniej Afryki w instalacjach Stelli Mutegi, które są jak dzieła sztuki

Poznajcie jedną z 50 najważniejszych architektek według portalu dezeen. Pochodzi z Nairobi i działa z lokalnymi społecznościami.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Pochodząca z Kenii Stella Mutegi z Kabage Karanja prowadzi biuro architektoniczne Cave_bureau (biuro jaskiń)
  2. Jaskinia Mbai z Kenii zeskanowana trójwymiarowo i przeniesiona do Giardini w Wenecji
  3. Kenijska jaskinia znad Oceanu Indyjskiego odtworzona w rattanie w Danii
  4. Jaskinie w Kenii - jak powstały, jak wyglądają i co się w nich działo
  5. Brytyjsko-kenijski pawilon na biennale w Wenecji - Cave_bureau pokaże kolejny projekt

Pochodząca z Kenii Stella Mutegi z Kabage Karanja prowadzi biuro architektoniczne Cave_bureau (biuro jaskiń)

Poznajcie dziś Stellę Mutegi. Ta architektka pochodzi z Nairobi i tam, wraz z Kabage Karanja współprowadzi biuro architektoniczne Cave_bureau. W tym roku portal dezeen wskazał ją jako jedną z pięćdziesięciu najważniejszych architektek z całego świata. Cave_bureau, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się badaniem fenomenu jaskiń. Nazywa je przodkiniami architektury.

Działa we współpracy z lokalnymi społecznościami, tworzy spekulatywne projekty dla Nairobi, uwzględniające korytarze dla wypasu bydła, a swoje wieloletnie badawczo-projektowe inicjatywy określa mianem Muzeum Antropocenu.

Szuka połączeń pomiędzy geologicznym, historycznym i politycznym kontekstem tego, co pod ziemią, a współczesnym projektowaniem architektonicznym i urbanistycznym dla lokalnych, ludzkich i nieludzkich społeczności.

Jaskinia Mbai z Kenii zeskanowana trójwymiarowo i przeniesiona do Giardini w Wenecji

Instalacje i wystawy Cave_bureau wyglądają jak dzieła sztuki. Czy pamiętacie Obsidian rain na Biennale Architektury w Wenecji w 2021 roku? Zeskanowana trójwymiarowo jaskinia Mbai została przeniesiona do Pawilonu Centralnego w Giardini za pomocą setek obsydianowych kamieni podwieszonych na sizalowych linkach nad głowami zwiedzających. Oba te materiały są charakterystyczne dla wschodniej Afryki.

Przeczytaj także:

Obsidian rain, proj. Cave_bureau

i

Autor: materiały prasowe Fragment wystawy na Biennale architektury w Wenecji

Kenijska jaskinia znad Oceanu Indyjskiego odtworzona w rattanie w Danii

W 2023 roku Louisiana Museum of Modern Art w Danii pokazała kolejną wystawę monograficzną poświęconą współczesnym trendom w architekturze i zaprosiła do niej Cave_bureau. Można tam było zobaczyć wiele dotychczasowych projektów biura, ale szczególną uwagę przykuwała połafdowana instalacja z rattanu. Wypleciona z naturalnego materiału, wysoka na dwie kondygnacje abstrakcyjna konstrukcja odtwarza wiernie kształt jaskini Shimoni znajdującej się u wybrzeża Oceanu Indyjskiego.

Jaskinie w Kenii - jak powstały, jak wyglądają i co się w nich działo

Jaskinie w Kenii stanowią ważne dziedzictwo, tak naturalne, jak i historyczne. Powstawały często na skutek wybuchu wulkanów. Przez dawne kratery do wnętrza wpada światło, tworząc spektakularne widoki. Jaskinie są również żywym świadkiem historii. Stanowiły miejsce przetrzymywania i więzienia osób wziętych w niewolę, ale również ucieczki, schronienia i oporu.

Brytyjsko-kenijski pawilon na biennale w Wenecji - Cave_bureau pokaże kolejny projekt

Na początku kwietnia Cave_bureau zwyciężyło w konkursie na brytyjsko-kenijski pawilon w przyszłorocznej edycji weneckiego biennale (do 1963 roku Kenia była kolonią brytyjską). Jesteśmy bardzo ciekawe tych postkolonialno-geologicznych opowieści.