Quiz

QUIZ: Warszawskie bloki z PRL-u - czy rozpoznasz je wszystkie?

Bloków w Warszawie jest mnóstwo. Tych wolnostojących, ale i plomb, mniej lub bardziej odważnych w formie, tworzących osiedla lub - niebotycznie długie - mieszczące całe osiedle w jednym budynku. Niektóre mijacie pewnie codziennie, ale czy znacie ich nazwę lub przydomek? Pamiętacie adres? Oto quiz z warszawskich bloków.

QUIZ: Rozpoznacie te warszawskie bloki po zdjęciach?

W czasach PRL-u nadzieje związane z blokami były ogromne - Polaków stale przybywało, a mieszkań wciąż brakowało. Rozwiązaniem był prefabrykat - budownictwo z wielkiej płyty. Kolejne betonowe domy powstawały w coraz szybszym tempie, w Warszawie powstał nawet "poligon" doświadczalny na Służewcu (Osiedle Prototypów), na którym testowano różne projekty i rozwiązania technologiczne bloków, sprawdzając je pod kątem technologicznym czy ekonomicznym.

Zobacz także: "Sedesowce" - potężny Manhattan pierwszej architektki Wrocławia. Jak powstało jedno z najpiękniejszych osiedli w PRL?

Wszystko po to, by jak najtaniej i jak najszybciej dostarczyć dziesiątkom tysięcy warszawiaków "własne" mieszkanie. Konkursy na osiedla wygrywali czasem architekci, którzy pomimo obowiązujących normatywów i niechęci władz do architektonicznych "fanaberii" (np. wydzielonych jadalni przy kuchniach czy kawiarni na dachach bloków), udawało się w Warszawie wybudować budynki mieszkalne wyróżniające się do dziś.

QUIZ: Warszawskie bloki z PRL-u - czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu stoi blok z tą charakterystyczną klatką schodową wzdłuż fasady?
Osiedle Zatrasie - zdjęcia. Zobacz warszawskie osiedle z PRL-u, które zostało zabytkiem

Jeżeli nie jesteście pewni odpowiedzi, w galerii umieściliśmy podpowiedzi. Znajdziecie tam również odnośniki do artykułów, z których dowiecie się więcej na temat budynków i osiedli z quizu.

Zobacz także: Bloki w PRL to nie tylko wielka płyta. Oto 9 najpiękniejszych z nich