Architektura MuratorProjektyDom katalogowy od KWK Promes

Dom katalogowy od KWK Promes

Robert Konieczny zaprojektował Dom Optymalny, odpowiadający na potrzeby różnych inwestorów i dostosowany do różnych lokalizacji. Prototyp powstanie w Radostowicach koło Pszczyny, ale każdy może go kupić w wersji prefabrykowanej.

Dom katalogowy od KWK Promes
Dom Optymalny, proj. KWK Pomes Robert Konieczny, il. dzięki uprzejmości baron-baron films & statero

Budowa pierwszego Domu Optymalnego rozpocznie się wiosną tego roku. W dalszej kolejności powstanie osiedle składające się z sześciu domów przeznaczonych na sprzedaż. Jednocześnie obiekt dostępny będzie w wersji z prefabrykatów drewnianych oraz – alternatywnie – w technologii CLT, do zmontowania w dowolnym miejscu Polski. Od dawna mieliśmy marzenie, aby zaproponować polskiemu inwestorowi dobrą architekturę jednorodzinną za dostępne pieniądze. Taką, która z jednej strony odpowiadałaby jego potrzebom i przyzwyczajeniom estetycznym, a z drugiej – spełniała najwyższe europejskie standardy budowania. Do zrealizowania tego zadania zaprosiliśmy Roberta Koniecznego – wyjaśnia Tomasz Baron, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Low-tech i high-tech

Dom Optymalny to dom tradycyjny w formie i nowoczesny w działaniu – mówi Robert Konieczny, który zastosował w projekcie wiele rozwiązań energooszczędnych, w tym m.in. pasywne wykorzystanie ciepła promieni słonecznych, panele fotowoltaiczne lub solarne, odpowiednią izolację termiczną ścian. Na osiedlu w Radostowicach jako standardowe źródło ciepła architekci zaproponowali ogrzewanie gazem ziemnym, natomiast jako alternatywne – pompę ciepła typu powietrze. Możliwe jest także zastosowanie bezpośredniego ogrzewania prądem elektrycznym. Pracę nad projektem Domu Optymalnego poprzedziliśmy wieloma rozmowami z inwestorami, którzy budują lub planują budowę domu jednorodzinnego. Chcieliśmy poznać ich potrzeby i oczekiwania. Okazały się one różnorodne, często wybujałe w formie, ale kilka życzeń powtarzało się nieustannie. Zadanie nasze polegało więc na uwzględnieniu tych życzeń, a jednocześnie stworzeniu domu oszczędnego w formie, spokojnego, ponadczasowego, który będzie wzbogacał pejzaż, a nie niszczył go, jak to się teraz często dzieje – dodaje Konieczny.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Optymalny, czyli elastyczny

Optymalny plan wnętrz osiągnięto poprzez zaprojektowanie centralnego trzonu kominowego, dzięki czemu parter mógł zostać uwolniony od ścian działowych czy podpór. Przewidziano tu przestrzeń wspólną, która koncentrować będzie życie domowników. Część dzienna symbolicznie podzielona została ażurowymi schodami na kuchenno-jadalnianą po lewej i przestronny pokój po prawej. Piętro to strefa  prywatna – zlokalizowano tu sypialnie, łazienkę z pralnią i garderobą. Każdy pokój ma wyjście na zadaszony balkon, który dodatkowo doświetlony jest oknem połaciowym. Powierzchnia budynku może wynosić 160 m² (142 m² + 18 m² garaż) lub 129 m². Dom Optymalny jako projekt typowy, odpowiadający na potrzeby różnych inwestorów oraz uwarunkowania lokalne, zaplanowany został w sposób elastyczny. Może być więc skracany albo wydłużany o standardowe odcinki 1,6 metra – zależnie od potrzebnej powierzchni użytkowej. Wspomniane już oparcie konstrukcji wyłącznie na ścianach zewnętrznych oraz jednym trzonie technicznym, umieszczonym w sercu domu, daje swobodę podziału oraz możliwość modyfikacji funkcji w zależności od preferencji mieszkańców i położenia domu na działce. Z kolei wielkość okapu pozwala na zoptymalizowanie dostępu promieni słonecznych do wnętrza budynku zimą (pozyskanie ciepła), a ochrony przed przegrzaniem latem (zacienianie).

Koncepcja i projekt architektoniczny: KWK Promes

Projekt konstrukcji, projekt wykonawczy, obliczenia energetyczne i nadzór nad wykonawstwem: ML-Bud

Koncepcja energetyczna: Statero

Przygotowanie i weryfikacja standardów NF40, NF15 i test Blower Doo: Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

Dom Optymalny KWK Promes w pakiecie z samochodem elektrycznym Projekt pierwszego energooszczędnego domu katalogowego autorstwa Roberta Koniecznego oferowany jest teraz w pakiecie z samochodem elektrycznym. W razie potrzeby auto zasili budynek w energię zgromadzoną w akumulatorach – czytamy w informacji prasowej.