Dom jednorodzinny

Dom Skryty: miejska willa w Krakowie

2023-12-01 15:07

Na przedmieściach Krakowa powstać ma Dom Skryty według projektu poznańskiej pracowni todos.architekci. Autorzy odwołują się tu zarówno do tradycyjnych form lokalnego budownictwa, jak i zasad stosowanych przez Miesa van der Rohe.

Pracownię todos.architekci prowadzą wspólnie w Poznaniu Wojciech Kowalczyk, Jakub Chrzanowski i Tomasz Kierończyk. Na koncie maja głównie realizacje domów i wnętrz, ale projektują też osiedla mieszkaniowe czy meble miejskie. Najnowszy projekt biura to budynek jednorodzinny na przedmieściach Krakowa. Inwestor dysponował tu rozległą, narożną działką. Zależało mu na zachowaniu prywatności, a jednocześnie niepozbawianiu budynku otwarć widokowych na okalający teren. Architekci zaproponowali więc bryłę, która jest wynikiem kompromisu pomiędzy szczegółowymi wytycznymi zamawiającego a zapisami miejscowego planu zagospodarowania. Dom otrzymał niesymetryczną i silnie horyzontalną kompozycję, a proponowane rozwiązania bryłowe mają być swoistym przekształceniem archetypu tradycyjnej formy symetrycznego domu krakowskiego – tłumaczą.

Budynek wznosi się na niewielkich cokołach i jest otoczony prostokątnymi sadzawkami, w których odbija się bryła. Różnorodne faktury i barwy poszczególnych materiałów, włączając w to także taflę wody, mają sprawiać wrażenie, że każda z płaszczyzn posiada niezależną funkcję. Zaprojektowany dom stanowi plastyczną całość kompozycyjną, skonstruowaną na zasadzie trójwymiarowego kolażu – analogicznie do technik stosownych przez Miesa van der Rohe w jego pracach architektonicznych – opowiada Jakub Chrzanowski.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie