Projektowanie uniwersalne

Dwa nowoczesne ośrodki dla seniorów na Pomorzu

2023-11-16 14:42

Polskie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje, ale liczba ośrodków, gdzie seniorzy mogliby w godny sposób spędzić jesień życia wciąż jest niewystarczająca. Dwa nowe obiekty z mieszkaniami wspomaganymi dla osób starszych powstać mają wkrótce na Pomorzu. Za ich projekt odpowiada szczecińska pracownia Gorscy Architekci.

Według najnowszych danych GUS co piąty mieszkaniec Polski ma powyżej 65 lat. Pogłębiający się niż demograficzny w połączeniu z faktem, iż znaczna część osób w wieku postprodukcyjnym nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, wymusza na samorządach podjęcie konkretnych działań, mających na celu zapewnienie osobom starszym odpowiednio dostosowanych obiektów mieszkalnych oraz infrastruktury wraz z niezbędnym zapleczem. W sukurs samorządom przychodzą też inwestorzy prywatni.

W efekcie, w ostatnich latach coraz częściej powstają kolejne realizacje służące zapewnieniu seniorom dostępu do mieszkań wspomaganych oraz domów pomocy społecznej o podwyższonym standardzie, gdzie pod opieką specjalistów są oni w stanie prowadzić samodzielne życie. Dwie tego typu inwestycje powstaną wkrótce na Pomorzu. Na zlecenie prywatnej firmy zaprojektowała je pracownia Gorscy Architekci ze Szczecina.

Obecnie pracujemy nad koncepcjami dwóch ośrodków w województwie zachodniopomorskim, z których każdy może przyjąć około 100 osób – zdradza Dominik Górski, właściciel pracowni. Oprócz mieszkań wspomaganych i domu pomocy społecznej, na miejscu zapewniona będzie także opieka zdrowotna, sale rehabilitacyjne i terapeutyczne czy niezależne kuchnie. W przypadku jednej z koncepcji dodatkowo przewidziana jest część fitness i basen ze SPA.

Budynki przez nas przygotowywane zaoferują wszelkie udogodnienia typowe dla komfortowych apartamentowców, ale równocześnie będą w pełni dostosowane dla osób o różnym poziomie sprawności oraz zapewnią opiekę medyczną, terapeutyczną i fizjoterapię. Oba te obiekty są na zaawansowanym etapie przygotowań projektowych, zatem jest szansa, że wkrótce uzupełnią lukę w tym sektorze w naszym regionie – dodaje architekt. Na razie nie zdradza jednak dokładnej lokalizacji ośrodków ani nazwy inwestora.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie