Architektura MuratorProjektyOsiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM

Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM

Projekt osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa według projekt BE DDJM Architekci powstanie w technologii BIM. Ten nowy zespół na warszawskiej Pradze ma zostać oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.

Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa, proj. BE DDJM Architekci

Konkurs architektoniczny na projekt osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości we współpracy z warszawskim SARP-em rozstrzygnął na początku roku. Zwyciężyło biuro BE DDJM, proponując kwartał zabudowy twórczo interpretujacy  strukturę przestrzeni miejskich w okolicy placu Hallera. Architekci zaprojektowali obiekty o powściągliwej formie wkomponowane w nowe przestrzenie publiczne służące integracji przyszłych i obecnych mieszkańców.

Inwestycja będzie realizowana na niespełna dwuhektarowej działce pomiędzy ul. Jagiellońską i Borowskiego, którą spółka PFR Nieruchomości w ubiegłym roku kupiła od Poczty Polskiej. Na terenie, na którym dziś znajdują się budynki przemysłowe i magazynowe powstanie nowe osiedle z około 520 mieszkaniami na wynajem. Planowane założenie to trzy budynki pięcio- i siedmiokondygnacyjne, które swoim kształtem i wyglądem będą korespondować z istniejącą zabudową, zwłaszcza z wpisanym do rejestru zabytków osiedlem Praga II.

Czytaj też: Mieszkanie Plus Warszawa. Wyniki konkursu na projekt osiedla przy Ratuszowej na warszawskiej Pradze [WIZUALIZACJE] |

Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa, proj. BE DDJM Architekci

Dokumentację projektową architekci z BE DDJM opracowują przy zastosowaniu modelowania informacji o budynkach. Będzie to pierwsza inwestycja PFR Nieruchomości projektowana w tej technologii BIM. BIM pomaga koordynować współpracę pomiędzy inwestorem, projektantami i wykonawcą. Zmiany wprowadzane w projekcie będą nanoszone bezpośrednio w modelu i automatycznie odzwierciedlane w dokumentacji projektowej 2D, a także w zestawieniach. Dzięki tej automatyzacji unikniemy niespójności dokumentacji oraz przyspieszymy generowanie raportów ilościowych . BIM to także narzędzie do efektywnej komunikacji między projektantem a inwestorem, co ma bezpośredni wpływ na jakość realizowanych projektów w tej technologii. Docelowo model BIM  Warszawa Ratuszowa jako baza danych będzie wykorzystywany do zarządzania  budynkiem – mówi Edyta Andrejczyk, dyrektor Biura Standaryzacji i Nowych Technologii w PFR Nieruchomości. Planowany termin rozpoczęcia budowy osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa to przełom 2021 i 2022 roku.

Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa, proj. BE DDJM Architekci

Marek Dunikowski z biura BE DDJM o projekcie osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa [FILM]

Autor: Piotr Prus
Osiedle Mieszkanie Plus w Nidzicy projektu Czora & Czora Osiedle Mieszkanie Plus w Nidzicy realizowane będzie we współpracy z samorządem. W ramach inwestycji powstaną w sumie 64 mieszkania.
Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: nowe osiedle Mieszkanie Plus projektu Atelier Tektura Wkrótce ma rozpocząć się realizacja osiedla Mieszkanie Plus w Nakle według projektu warszawskiej pracowni Atelier Tektura. Architekci zaproponowali proste bryły wykończone tynkiem i płytkami przypominającymi cementową cegłę.
Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Mieszkanie Plus Wrocław: osiedle na wrocławskim Zakrzowie. Wyniki konkursu Znamy wyniki kolejnego konkursu Mieszkanie Plus Wrocław. Osiedle na wrocławskim Zakrzowie zaprojektuje BE DDJM Architekci. Na podium także Kuryłowicz & Associates i 22Architekci. „To konkurs, który przejdzie do historii” – powiedział Zbigniew Maćków, jeden z jurorów, podczas ogłoszenia wyników Mieszkanie Plus Wrocław.
Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci W ramach programu Mieszkanie Plus Toruń zyska pierwsze nowoczesne osiedle w technologii prefabrykacji. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia  S.A.M.I Architekci.
Osiedle przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu Warszawskie Atelier Tektura i paryskie studio Bartolo + Contré Architects zwyciężyły w konkursie na jedno z pierwszych niskobudżetowych osiedli we Wrocławiu. Zespół zaplanowano na Popowicach przy nabrzeżu Odry.