Baumschlager Eberle

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu

2023-11-14 17:22

13 listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu według konkursowego projektu biura Baumschlager Eberle Lustenau. Realizacja pierwszego etapu ma się zakończyć w 2025 roku.

Spis treści

  1. CAMERIMAGE: salon Torunia
  2. Budowa ECFC w Toruniu
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Nazwa obiektu Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu
Autorzy Baumschlager Eberle Lustenau
Inwestor Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE
Powierzchnia terenu 10851 m²
Powierzchnia zabudowy 41000 m²
Projekt 2021
Koszt inwestycji 600 000 PLN

CAMERIMAGE: salon Torunia

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE jest państwową instytucją kultury, która rozpoczęła działalność z początkiem 2020 roku na podstawie umowy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminą Miasta Toruń oraz Fundacją Tumult. ECFC będzie współorganizatorem corocznego festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE, ale też prowadzić ma własne projekty o charakterze wystawienniczym, edukacyjnym i naukowym w zakresie polskiej i światowej kultury audiowizualnej. Konkurs architektoniczny na projekt siedziby dla placówki ECFC w Toruniu zorganizowało we współpracy z SARP już dwa lata temu. Obiekt zaplanowano na działce o powierzchni ok. 2,4 ha, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, ale też Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu oraz Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, dlatego organizatorzy oczekiwali projektu, który współtworzyłby nowe centrum wydarzeń kulturalnych i „salon” Torunia.

W ramach założenia należało zaproponować centrum festiwalowe z reprezentacyjną salą z widownią, przestrzeń wystawowo-targową i ekspozycyjną, trzy sale projekcyjne o różnej wielkości, a także miejsce na szkolenia i warsztaty, halę zdjęciową i pomieszczenia obsługi. Zwyciężyło biuro Baumschlager Eberle Lustenau (zespół w składzie: Dietmar Eberle, Hugo Herrera Pianno, Melanie Ghanem, Johannes Burtscher, Maria Jose Rodriguez de Vera Guardiola, Agnieszka Miecznikowska, Aleksandra Śliwa, Gabriela Kasperkiewicz, Mateusz Dudek). Autorzy zaproponowali założenie płynnie przechodzące w zieleń parkową od strony zachodniej, łączące się z pasem plant od strony al. Jana Pawła II oraz Czerwonej Drogi poprzez kilka zielonych korytarzy. Zaprojektowali też połączenie obiektu z rozbudowywanym gmachem CSW.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu coraz bliżej realizacji

i

Autor: Archiwum Architektury Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu, proj. Baumschlager Eberle Lustenau

Budowa ECFC w Toruniu

W pierwszym etapie, do końca 2025 roku, powstać ma budynek studia filmowego. Według koncepcji gmach będzie liczył dziewięć kondygnacji, w tym dwie podziemne przeznaczone na magazyn. Kubatura obiektu ma wynieść 36,5 tys. m³, a powierzchnia użytkowa – 2,5 tys. m². W centrum studia znajdzie się hala zdjęciowa o wysokości 15 metrów z supernowoczesnym ekranem ledowym umożliwiającym przygotowywanie materiałów filmowych w technologii mixed reality. Jak informuje ECFC w Toruniu, niezwykła ostrość obrazu, stanowiącego tło nagrywanych ujęć, w połączeniu z zaaranżowanym niewielkim fragmentem scenografii pozwolą tworzyć tu najbardziej efektowne sceny filmowe. W budynku znajdzie się też reżyserka, garderoby, charakteryzatornie oraz przestrzenie do postprodukcji. Przewidziano ponadto restaurację, pomieszczenia biurowe i apartamenty dla gości korzystających ze studia. Na elewacji studia rozmieszczone zostaną diody ledowe, które stworzą ekran zewnętrzny o dużej rozdzielczości.

Na początku 2023 roku ECFC w Toruniu ogłosiło przetarg na realizację inwestycji w trybie dialogu konkurencyjnego. Zwyciężyła firma Erbud. Kontrakt na realizację pierwszego etapu podpisano na początku października. Opiewa on na kwotę niemal 90 mln zł. 13 listopada wmurowano kamień węgielny pod budowę centrum. Kultura i sztuka to właściwe jedyne, co po nas zostaje. Jedyne, co kolejnym pokoleniom powie, jacy byliśmy – powiedział podczas uroczystości Jacek Leczkowski, wiceprezes Grupy Erbud.

Według ostatnich szacunków, realizacja całego zespołu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu będzie kosztować 600 mln zł, z czego 200 mln zł to środki z budżetu miasta, a 400 mln zł dofinansowanie z budżetu państwa.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu coraz bliżej realizacji

i

Autor: Archiwum Architektury Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu, proj. Baumschlager Eberle Lustenau