Architektura MuratorRealizacjeGaleria Sztuki Starożytnej projektu Nizio Design International: fotospacer po zmodernizowanych wnętrzach

Galeria Sztuki Starożytnej projektu Nizio Design International: fotospacer po zmodernizowanych wnętrzach

Po trwającej blisko dekadę modernizacji ponownie otwarto Galerię Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Projekt rearanżacji przestrzeni opracowało Nizio Design International. Prezentujemy najnowsze zdjęcia Piotra Krajewskiego.

Galeria Sztuki Starożytnej projektu Nizio Design International: fotospacer po zmodernizowanych wnętrzach
Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie
AutorzyNizio Design International
Generalny wykonawcaCastellum
InwestorMuzeum Narodowe w Warszawie
Projekt (data)2015
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji19 159 867 PLN

Zbiory prezentowane w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie należą do najcenniejszych w zasobach palcówki. Liczą około 1800 zabytków pochodzących z Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Wśród nich jest pochodząca z Iranu złota maska w kształcie głowy byka, sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych, rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika czy portret młodego chłopca pochodzący najpewniej z oazy Fajum.

Galeria Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie

Konkurs na projekt modernizacji galerii Muzeum Narodowe zorganizowało jeszcze w 2015 roku. Pierwsze miejsce zajęła pracownia Nizio Design International, proponując aranżację opartą na kontraście światła i ciemności. Użyte na wystawie obszary światła i cienia dzielą przestrzenie muzealne na dwa rodzaje, które w wymiarze ideowym odnoszą się do religijno-filozoficznej symboliki życia i śmierci oraz dnia i nocy. Troska o detale i jakość materiałów oraz spójność ze stylistyką panującą w danym obszarze kulturowym zaowocowały projektem, w którym scenografia nie dominuje, ale podporządkowuje się funkcji wystawienniczej, na pierwszym miejscu stawiając piękno i wartość muzealnych eksponatów – tłumaczy Mirosław Nizio.

Czytaj też: Rozbudowa Muzeum Powstania według Nizio Design [NOWE WIZUALIZACJE] |

Rozświetlone przestrzenie sąsiadują z mrokiem sal przypominających wnętrza antycznych grobowców i rzymskich katakumb. Jedno z pomieszczeń w całości pokrywają hieroglify, inne przywołuje obraz wnętrza rzymskiego domu, kolejne wypełniają zabytki greckiego malarstwa wazowego, a w następnym prezentowane są monumentalne, marmurowe rzeźby. W sumie Galeria Sztuki Starożytnej podzielona jest na dziewięć odrębnych przestrzeni prezentujących różne zagadnienia kultury i sztuki starożytnej oraz antycznych cywilizacji. Wystrój każdego wnętrza podkreślają szlachetne materiały, jak naturalny malachit, z którego wykonano elementy zdobień czy marmur posadzek pod greckimi i rzymskimi posągami.

Zabytki starożytność i nowe technologie

Projekt Galerii Sztuki Starożytnej w ujęciu Nizio Design International odwołuje się do indywidualnych i charakterystycznych cech architektury, sztuki i topografii prezentowanych cywilizacji, przywołując formy egipskich świątyń, pochyłe płaszczyzny piramid, mury Babilonu, wnętrze domu rzymskiego czy też pochylnie i schody wiodące na szczyt Akropolu. Odległa przeszłość łączy się tu jednak także ze współczesną techniką. Zwiedzający będą mogli skorzystać z urządzeń multimedialnych. Nowa ekspozycja jest też w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Uniwersalny przekaz: Jerzy S. Majewski o Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Uniwersalny przekaz: Jerzy S. Majewski o Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Mauzoleum w Michniowie nabiera znaczenia uniwersalnego. Wykracza ponad wojenną tragedię własnego narodu, budząc refleksje i skojarzenia szersze od tych prezentowanych w scenariuszu wystawy. O nowej realizacji projektu Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.
Autor: Piotr Prus
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.
Uniwersalny przekaz: Jerzy S. Majewski o Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Mauzoleum w Michniowie nabiera znaczenia uniwersalnego. Wykracza ponad wojenną tragedię własnego narodu, budząc refleksje i skojarzenia szersze od tych prezentowanych w scenariuszu wystawy. O nowej realizacji projektu Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.
Mauzoleum w Michniowie projektu Nizio Design International: nowe zdjęcia Budowa mauzoleum w Michniowie dobiega końca. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które wykonał Wiktor Utkowski.
Polski projekt w Gruzji! Na zlecenie Instytutu Polskiego w Tbilisi pracownia Nizio Design International przygotowała koncepcję adaptacji modernistycznego kina w Mcchecie. W obiekcie planowane jest muzeum poświęcone historii tej jednej z najstarszych osad na Kaukazie.
Sala Orderu Orła Białego Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze polskie odznaczenie, przyznawane zarówno za zasługi cywilne, jak i wojskowe. W Pałacu Prezydenckim została otwarta poświęcona mu wystawa. Za projekt przestrzeni ekspozycyjnej odpowiada pracownia Nizio Design International.
Rozbudowa Muzeum Powstania według Nizio Design [NOWE WIZUALIZACJE] W konkursie na nowe skrzydło Muzeum Powstania Warszawskiego zwyciężyło biuro Nizio Design International. Prezentujemy założenia nagrodzonej pracy i nowe wizualizacje.