Architektura MuratorProjektyRozbudowa Muzeum Powstania według Nizio Design [NOWE WIZUALIZACJE]

Rozbudowa Muzeum Powstania według Nizio Design [NOWE WIZUALIZACJE]

W konkursie na nowe skrzydło Muzeum Powstania Warszawskiego zwyciężyło biuro Nizio Design International. Prezentujemy założenia nagrodzonej pracy i nowe wizualizacje.

Rozbudowa Muzeum Powstania według Nizio Design International [NOWE WIZUALIZACJE]
Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego, proj. Nizio Design International

Projekt pracowni Mirosława Nizio zajął pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną rozbudowy i modernizacji Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyniki ogłoszono 19 listopada 2018 roku. Zwycięska koncepcja zakłada stworzenie w obrębie obiektu nowych funkcjonalnych przestrzeni, na które zapotrzebowanie pojawiło się w toku działalności placówki. Projekt przewiduje zarówno stworzenie nowej, obszernej i wygodnej strefy wejściowej Muzeum, która stałaby się jego wizytówką, jak również nowego zagospodarowania terenu, związanego ze zmianami organizacji ruchu zwiedzających oraz dodatkowej strefy magazynowej.

Projekt ma pokazać relację między przeszłością i współczesnością. Obszar będzie podzielony na dwie części – jedną związana z wystawą stałą i dotychczasowym budynkiem, drugą – zlokalizowaną od strony ulicy Towarowej – tworzącą nową strefę wejściową. Istniejący na terenie Muzeum Mur Pamięci pozostanie niezmieniony od strony zachodniej, gdzie umieszczone są pamiątkowe inskrypcje. Od strony wschodniej wzdłuż niego powstanie nowy, samej wysokości i długości.

We wnętrzu nowo projektowanego pawilonu wejściowego zaakcentowane będą trzy trzony funkcjonalne. Pierwszym będzie strefa „welcome centre”, zawierająca m.in. punkt informacyjny, sklepik, bramki kontroli bezpieczeństwa, kasy, a dalej szerokie schody i windy, wiodące do podziemnego łącznika prowadzącego na wystawę w głównym budynku muzealnym oraz do strefy wielofunkcyjnej z małą kawiarnią. Drugi filar mieści pomieszczenia służące edukacji, a trzeci restaurację. Wnętrze pawilonu będzie jasne i otwarte. To wrażenie zbudują m.in. wielkie ściany szklanych okien oraz bujna, żywa roślinność. Wewnątrz ramy okienne są licowane jasnym drewnem, z zewnątrz zaś wykończone czarną stalą.

Dach pawilonu niczym pochylnia podnosi się w kierunku północnym. Zgodnie z założeniem architektów, będzie stanowić m.in. użytkowy taras z widokiem na zabytkowe budynki dawnej elektrowni tramwajowej i panoramę miasta. W miejscu, gdzie dach pawilonu będzie się stykał z ziemią, powstanie niewielki plac.

Warto przypomnieć, że w 2003 roku pracownia Mirosława Nizio wygrała konkurs na projekt ekspozycji stałej w powstającym wówczas Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwycięski projekt powstał we współpracy z Jarosławem Kłaputem oraz Dariuszem Kunowskim. Nizio Design International  odpowiadało za współtworzenie projektu wystawy stałej oraz za jej realizację. Była to pierwsza tego rodzaju multimedialna i interaktywna wystawa narracyjna w Polsce.

Polski projekt w Gruzji! Na zlecenie Instytutu Polskiego w Tbilisi pracownia Nizio Design International przygotowała koncepcję adaptacji modernistycznego kina w Mcchecie. W obiekcie planowane jest muzeum poświęcone historii tej jednej z najstarszych osad na Kaukazie.