Architektura Katowic

Metamorfoza Supersamu w Katowicach: więcej powierzchni biurowej i nowa strefa restauracyjna

Zakończyła się przebudowa katowickiego Supersamu w Katowicach. Po modernizacji przeprowadzonej według koncepcji Konior Studio przybyło powierzchni biurowej, ale pojawiła się też nowa strefa restauracyjna.

Supersam w Katowicach swoją obecną formę zyskał w 2015 roku. Pracownia Konior Studio gruntownie przebudowała wówczas historyczny obiekt z lat 30. XX wieku. Budynek zaprojektowany, pierwotnie przez zespół pod kierunkiem architekta Lucjana Sikorskiego, otrzymał trzy nowe piętra i jedną kondygnację podziemną, a także zupełnie nową elewację z giętego szkła i szarych kształtek ceramicznych. W trakcie realizacji rozebrano łukowatą, stalową konstrukcję autorstwa Stefana Bryły, zachowując jedynie cztery przęsła, które wyeksponowano między głównymi wejściami.

Nowy Supersam w Katowicach nie wszystkim przypadł jednak do gustu: miał tylu zwolenników, co przeciwników. Z czasem został jednak przez mieszkańców zaakceptowany. Przed zakończoną właśnie kolejną przebudową oferował blisko 23 tys. m² powierzchni komercyjnej. Na dwóch poziomach handlowych znajdowało się kilkadziesiąt sklepów oraz punktów usługowych i gastronomicznych. Na wyższych piętrach zlokalizowano klub Calypso Fitness oraz biura. Ostatnie kondygnacje zostały przeznaczone na parking liczący ok. 400 miejsc.

Nowa przebudowa Supersamu w Katowicach

Obecnie właścicielem obiektu jest firma Globalworth Poland, do której należą też warszawska Hala Koszyki i wrocławski dom handlowy Renoma. Ten ostatni poddawany jest właśnie metamorfozie według koncepcji Maćków Pracowni Projektowej. Renoma zyskać ma m.in. nowoczesne powierzchnie biurowe i strefę restauracyjną typu food hall. Podobne zmiany Globalworth zaplanował też w Supersamie. Projekt rearanżacji wnętrz katowickiego budynku opracowało biuro Konior Studio. Prace zakończyły się jesienią tego roku.

Zgodnie z założeniami na pierwszym piętrze gmachu zamiast sklepów powstała nowa przestrzeń biurowa. Charakterystycznym elementem jej wystroju jest wielka zielona ściana z kilkudziesięciu gatunków roślin. To jedna z największych tego typu konstrukcji na Śląsku. Ma 22 metry wysokości i 15 metrów szerokości, a wyposażona jest w specjalny, oszczędny system nawadniający. Na poziomie – 1 pojawiła się z kolei nowa część restauracyjna pod nazwą Kopalnia Smaków. Za jej wystrój odpowiada wrocławska pracownia 3XA.

Nowy Supersam stał się nieodłączną częścią śródmieścia Katowic, przez ostatnie siedem lat wrósł w tkankę miasta i świadomość mieszkańców. Przebudowa związana z rozszerzeniem funkcji biurowej i podniesieniem standardu z pewnością wpłynie korzystnie na jakość przestrzeni i komfort użytkowników – mówi Tomasz Konior, założyciel Konior Studio.