Architektura MuratorRealizacjePawilon Ogród Szeląg projektu wiercinski-studio

Pawilon Ogród Szeląg projektu wiercinski-studio

Dzięki inicjatywie mieszkańców osiedla Stare Winogrady na poznańskim Szelągu powstał ogród społeczny z pawilonem projektu pracowni wiercinski-studio. Ten niewielki obiekt zdobył już wyróżnienie i specjalną nagrodę publiczności w konkursie o Nagrodę Roku SARP 2019.

Pawilon Ogród Szeląg projektu wiercinski-studio
Pawilon Ogród Szeląg Poznań, ul. Ugory
Autorzywiercinski-studio, Adam Wierciński, Agnieszka Owsiany
InwestorUrząd Miasta Poznania
Powierzchnia terenu2800.0 m²
Powierzchnia użytkowa60.0 m²
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji250 000 zł

Należąca do miasta działka, sąsiadująca bezpośrednio z zabytkowym parkiem Szelągowskim i rzeką, przez lata była nieużytkowana, a tymczasem tereny w jej pobliżu sukcesywnie podlegały rewitalizacji – urządzono tam m.in. miejską plażę i część popularnej ścieżki rowerowej nazywanej Wartostradą.

W końcu, dzięki inicjatywie Rady Osiedla Stare Winogrady i lokalnych aktywistów, postanowiono stworzyć tu ogród społeczny. Na jego aranżację władze Poznania rozpisały przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj. W ramach przedsięwzięcia powstała zielona przestrzeń ze strefą gastronomiczną i drewnianymi tarasami do wypoczynku oraz niewielki pawilon mieszczący świetlicę. Za opracowanie koncepcji obiektu odpowiadało biuro Adama Wiercińskiego.

Pawilon Ogród Szeląg projektu wiercinski-studio

Całoroczny pawilon o prostej formie i jednospadowym dachu został ustawiony przy głównym wejściu na działkę wzdłuż istniejącej ścieżki. Jest to najwyższy punkt terenu, z którego roztacza się najlepszy widok na rzekę. Obiekt został wybudowany w lekkiej konstrukcji szkieletowej drewnianej i ze względu na pochyłość działki, postawiony na dziewiętnastu betonowych kolumnach, dzięki czemu udało się utrzymać poziom podłogi na wysokości ścieżki, co zapewnia wygodny dostęp do wnętrza również osobom z niepełnosprawościami – tłumaczy Adam Wierciński.

Pawilon Ogród Szeląg projektu wiercinski-studio

Od strony ścieżki autorzy zaprojektowali też rodzaj podcienia prowadzącego na taras, co umożliwia podziwianie nadrzecznego krajobrazu nawet wtedy, gdy pawilon jest zamknięty. Niewielkie okna rozplanowali tak, by kadrowały najbardziej atrakcyjne widoki na park, rzekę, niebo czy ogród, ale – jak tłumaczą – ich nieregularna kompozycja i różne kolory stolarki to także nawiązanie do „przypadkowości” architektury altan działkowych, które w przeszłości znajdowały się w tym miejscu.

Pawilon Ogród Szeląg projektu wiercinski-studio

Budynek wykończono deską modrzewiową impregnowaną na czarno, a balustradę tarasu wykonano ze stali, pomalowanej na kolor szarozielony, spójny z odcieniem pobliskiego kontenera, w którym zlokalizowano magazyn. Powierzchnia użytkowa pawilonu wynosi 60 m2. Znajduje się w nim sala wielofunkcyjna, toalety oraz pomieszczenie socjalne.

Zdjęcia: Przemysław Turlej, Adam Wierciński

Pawilon Ogród Szeląg projektu wiercinski-studio

Zakładane coraz częściej w Polsce ogrody społeczne z jednej strony stanowią odpowiedź na potrzebę posiadania własnych, ekologicznych upraw, z drugiej wyrażają też chęć przebywania razem w przestrzeni publicznej. O tym wciąż przybierającym na sile zjawisku pisaliśmy w artykule Ogrody społeczne w Polsce.

Nagroda Roku SARP 2019 – znamy laureatów! To ostatnio najbardziej doceniany budynek w Polsce! Hala KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak zdobyła Nagrodę Roku SARP 2019. Specjalne wyróżnienie publiczności dla niewielkiego pawilonu na terenie ogrodu społecznościowego w Poznaniu.
Nagroda Roku SARP 2019 – zgłoszenia tylko do 22 marca Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do nadsyłania zgłoszeń na konkurs o Nagrodę Roku SARP 2019. O przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia mogą występować nie tylko architekci , ale też oddziały SARP, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych.