Architektura MuratorRealizacjeRenesansowa triada - o projekcie centralnego odcinka II linii metra Andrzej M. Chołdzyński

Renesansowa triada - o projekcie centralnego odcinka II linii metra Andrzej M. Chołdzyński

Wiodącą ideą było stworzenie przestrzeni użytkowej stanowiącej syntezę architektoniczną funkcji, malarstwa i elementów rzeźbiarskich w połączeniu z technologią i konstrukcją. Jednym z założeń realizacji takiej renesansowej triady był pomysł współpracy z artystą, malarzem światowej sławy mającym doświadczenie i zmysł projektowania w przestrzeni miejskiej – pisze główny autor projektu.

Stacja Nowy Świat
Wejście do stacji Nowy Świat - Uniwersytet; fot. Marcin Czechowicz

Projekty i realizacja centralnego odcinka drugiej linii metra były jednymi z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych ostatniej dekady w Europie. Inwestor zdecydował o przeprowadzeniu go w systemie Zaprojektuj i zbuduj. Naszym zadaniem, po wygranym konkursie międzynarodowym, było sporządzenie wielobranżowego projektu koncepcyjnego, tzw. WPK. Opracowany przez nas tenże projekt stał się następnie podstawą do zdefiniowania zamówienia w przetargu na generalnego wykonawcę i jednym z elementów kontraktu inwestora z nim.

Tak postawione zadanie okazało się relatywnie trudne. Wymagało zawarcia w fazie koncepcji najważniejszych elementów projektu architektonicznego oraz dokonania autorskiej oceny, które z nich powinny być rozwinięte szczegółowo jako najistotniejsze dla zdefiniowania charakteru centralnego odcinka drugiej linii metra. I to z detalami włącznie. Należało następnie dokonać stosownych zapisów tychże najistotniejszych części i detali projektu koncepcyjnego, aby przetrwały one do końca budowy i stanowiły ostoję tożsamości projektu, także po zakończeniu inwestycji i oddaniu jej do użytku. Zamierzenie tym bardziej złożone, iż wiodącą ideą było stworzenie przestrzeni użytkowej stanowiącej syntezę architektoniczną funkcji, malarstwa i elementów rzeźbiarskich w połączeniu z technologią i konstrukcją.

Jednym z założeń realizacji takiej renesansowej triady był pomysł współpracy z artystą, malarzem światowej sławy mającym doświadczenie i zmysł projektowania w przestrzeni miejskiej. Wyróżniające się w tkance miejskiej barwne wyjścia z metra zostały pomyślane jako rzeźbiarskie, szklane elementy między innymi ułatwiające orientację w skali metropolii. Na peronach, pod nieobecność światła słonecznego, w oświetleniu sztucznym stworzono uniwersum, w którym architektura oddaje inicjatywę barwie i narracji plastycznej. Realizacja projektu koncepcyjnego miała być twórczo rozwijana w fazach projektów budowlanego, wykonawczego oraz warsztatowego siłami i środkami generalnego wykonawcy, w oparciu o jego kulturę techniczną i sposób rozumienia projektu koncepcyjnego, we współpracy z inwestorem. Proces ten trwał, jak się okazało, ponad sześć lat. Koncepcja projektowa powstała bowiem w 2008 i 2009 roku, a realizacja zakończyła się z początkiem 2015 roku.

Spotkanie z Mistrzem – Andrzej M. Chołdzyński Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”. 24 stycznia bohaterem wieczoru będzie Andrzej M. Chołdzyński.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.
Rozmowa z Andrzejem M. Chołdzyńskim, współautorem koncepcji II linii metra Jako zwolennika filozofii neoplatońskiej interesuje mnie architektura i sztuka dążąca do Absolutu – mówi Andrzej M. Chołdzyński, współautor koncepcji II linii metra.
Wnętrze architekta - Andrzej Chołdzyński Wnętrze architekta to cykl filmów poświęconych postaciom znanych architektów, produkowany przez Centrum Łowicka. W kolejnym odcinku przedstawiono sylwetkę Andrzeja Chołdzyńskiego, odpowiedzialnego za projekty wielu warszawskich realizacji m.in. Giełdy Papierów Wartościowych, stacji I linii metra: plac Wilsona, Wawrzyszew i Młodziny, projektu centralnego odcinka II linii metra oraz koncepcji przebudowy domu towarowego "Smyk".