Architektura Japonii, Kengo Kuma

i

Autor: Kengo Kuma & Associates

Sunny Hills w Tokio projektu Kengo Kumy. Współczesna architektura japońska

2014-07-31 17:55

Sklep z ciastem ananasowym Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Zastosowano tu system łączenia Jiigoku-Gumi występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Lekka drewniana struktura odróżnia sklep od otaczających go betonowych domów

Nazwa obiektuSunny Hills w Tokio
AutorzyKengo Kuma & Associates
Powierzchnia zabudowy293.0 m²
Projekt2013
Architektura Japonii, Kengo Kuma

i

Autor: Kengo Kuma & Associates

Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Drewniana struktura przypominająca bambusowy koszyk mieści sklep z ciastem ananasowym. Do jego budowy wykorzystano system łączenia Jiigoku-Gumi, występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Jest on często spotykany w Shoji - ruchomym, zsuwanym ekranie służącym do dzielenia pokoju składającym się z drewnianych ramek wypełnionych tradycyjnym papierem japońskim washi (和紙).

Czytaj też: Największe miasto świata: fakty i liczby |

Podczas, gdy w najczęściej spotykanych Shoji, kawałki drewna krzyżują się dwuwymiarowo, w Sunny Hills tworzą trójwymiarową strukturę. Sklep wzniesiono w dzielnicy mieszkalnej Aoyama w Tokio. Zamiarem architekta było nadanie budynkowi indywidualnej formy, która odróżniłaby go od otaczających betonowych domów. Dla Kengo Kumy ważnym aspektem projektu była również nobilitacja drewna jako budulca istotnego dla tradycyjnej architektury i japońskiej mentalności.