Architektura MuratorStudenciFormat E-1: nowy numer magazynu studentów WA PWr

Format E-1: nowy numer magazynu studentów WA PWr

Od niedawna studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej mają swój własny magazyn: kwartalnik „Format E1”. Najnowszy numer czasopisma, poświęcony szeroko rozumianemu podróżowaniu, jest już dostępny na platformie ISSUU.

Format E-1: nowy numer magazynu studentów WA PWr
Okładka trzeciego numeru kwartalnika „Format E1”, marzec 2020

„Format E1” to kwartalnik redagowany przez członków Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego z WA PWr. Jest to pierwsze tego typu czasopismo Wy­działu Architektury Politechniki Wrocław­skiej tworzone przy współpracy kół nauko­wych i agend kultury. Każdy kolejny numer będzie posiadał swój motyw przewodni – pisali młodzi redaktorzy we wstępie pierwszego wydania, które ukazało się w maju 2019 roku i poświęcone było m.in. prezentacji zainteresowań poszczególnych kół naukowych.

Numer drugi, opublikowany pod koniec października, skupiał się na zagadnieniach równowagi. Najnowsze, trzecie wydanie „Formatu E1”, podejmuje temat szeroko rozumianego podróżowania. Udomowienie narzucone w celu zminimalizowania zagrożenia pandemią ogranicza nasz świat radykalnie. Niech artykuły zawarte w tym numerze przywiodą na myśl wspomnienia lub pozwolą chociaż na chwilę oderwać się od Waszego miejsca pobytu i przenieść się gdzie indziej – czytamy we wstępniaku. Autorzy zabiorą nas m.in. do Dessau, Mediolanu czy Sławutycza na Ukrainie, który powstał tuż po katastrofie w Czarnobylu dla pracowników elektrowni i ewakuowanych w dzień po wybuchu.

Pomysł na stworzenie czasopisma zrodził się kilkanaście lat temu, kiedy jeszcze jako studenci marzyliśmy z kolegami o przestrzeni, w której – wzorem wielu uczelni zachodnich – moglibyśmy podzielić się swoimi zainteresowaniami oraz informacjami z życia wydziału – tłumaczy ideę dr Jerzy Łątka, opiekun naukowy koła.

Redaktor naczelną nowego magazynu jest Aleksandra Wasilenko, a w skład zespołu redakcyjnego wchodzą: Agnieszka Gogół, Edyta Naworska, Anton Budas, Alicja Lorenc, Weronika Abramczyk i Kinga Niewczas. „Format E1” można kupić w sklepie Archi-Tekturka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej przy ul. Bolesława Prusa bądź przeczytać w wersji elektronicznej na platformie ISSUU: issuu.com/formate1.

Format E-1: nowy magazyn studentów WA PWr
Zespół redakcyjny „Formatu E1”, od lewej: Agnieszka Gogół, Aleksandra Wasilenko, Jerzy Łątka, Edyta Naworska, Anton Budas, Alicja Lorenc, Weronika Abramczyk, Kinga Niewczas; fot. Agenda Fotograficzna SpAF