Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyArchiwycinanka: stwórz własne miasto

Archiwycinanka: stwórz własne miasto

Specjalnie z okazji Dnia Dziecka Fundacja Sztuka w Mieście wraz z Ghelamco przygotowały prezent dla najmłodszych – wycinankę KOCHAM WARSZAWĘ w postaci zestawu Zrób To Sam (DIY). Znalazły się na niej wybrane warszawskie ikony, takie jak Rotunda, pomnik Syreny czy Warsaw Spire, ale też będący jeszcze w budowie wieżowiec Warsaw UNIT.

Archiwycinanka: stwórz własne miasto
Wycinanka KOCHAM WARSZAWĘ, proj. Olin Gutowski

Rysunki do wycinanki przygotował ilustrator Olin Gutowski, współpracujący z fundacją od 2016 roku. Kilkadziesiąt obiektów, postaci i innych elementów, które współtworzą tkankę miejską Warszawy, a także różne warianty siatki ulic pozwolą na swobodną zabawę w tworzeniu zróżnicowanych układów miasta. Warszawskość trójwymiarowej układanki wyraża się w wykorzystaniu do jej opracowania wybranych ikon współtworzących tożsamość stolicy. Obok historycznych obiektów, takich jak gmach PAST, pomnik Syreny na Powiślu czy fontanna w Ogrodzie Saskim, znalazły się również współczesne dzieła architektury, za budową których stoi fundator Sztuki w Mieście – firma Ghelamco.

Praca została dostosowana do panujących obecnie warunków – cały zestaw udostępniono w wersji elektronicznej, do własnoręcznego wydruku, przygotowania i zabawy, w dwóch wariantach kolorystycznych. – Użytkownicy będą mogli posłużyć się gotowym zestawem kolorowych elementów lub wybrać zestaw czarno-biały, który można wykończyć dowolną techniką rysunkową lub malarską. Miasto może przyjąć zróżnicowaną wielkość i formę, jego trójwymiarowość i wielokierunkowy charakter są dla mnie tym bardziej ciekawe, że standardowo moje prace realizuję w formie skończonych, płaskich rysunków – mówi Olin Gutowski, rysownik, autor wycinanki.  

To nie pierwsza praca Gutowskiego dla fundacji Sztuka w Mieście. Wcześniej przygotował m.in. serię kolorowanek przedstawiających zróżnicowane wersje placu Europejskiego. Wycinankę w wersji czarno-białej można pobrać tu, w wersji kolorowej tu, a poniżej film, z krótką instrukcją.

Autor: (Red.)
Przedszkole samorządowe w Grabówce koło Białegostoku Mieszkańcy Grabówki od blisko dwudziestu lat zabiegali o budowę przedszkola w swojej miejscowości. Ale być może warto było czekać. Zrealizowany właśnie obiekt projektu architekta Piotra Jańskiego zdobył wyróżnienie w konkursie Nagroda Roku SARP 2019.
Żłobek w Małym Płaszowie Budynek nowego żłobka w krakowskim Podgórzu zaprojektowała lokalna architektka Joanna Kłusak. Kompaktowa bryła może pomieścić ponad setkę dzieci.