Otwarcie Muzeum Wojska

Muzeum Wojska Polskiego już działa! Co zobaczymy w środku?

2023-08-16 11:31

Wraz z oddaniem do użytku Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli warszawiacy po niemal 200 latach zyskali dostęp do 36-hektarowego zielonego terenu. W nowo otwartym budynku można już oglądać wystawę inauguracyjną.

Spis treści

  1. Muzeum Wojska Polskiego po 123 latach z własną siedzibą
  2. Muzeum Wojska: beton zamiast cortenu
  3. Wystawa inauguracyjna: 1000 lat chwały oręża polskiego
  4. Jak dojechać do Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego 
Autorzy: WXCA, architekci Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Paweł Wolanin, Paweł Grodzicki, Michał Grabowski, Małgorzata Gilarska, Anna Dobek, Katarzyna Billik, Kajetan Szostok, Marcin Jurusik, Krystian Tomczyk, Ewelina Szeląg, Andrzej Bulanda
Powierzchnia użytkowa: 10 965 m²
Realizacja: 2023

Muzeum Wojska Polskiego po 123 latach z własną siedzibą

Muzeum Wojska Polskiego powołane zostało dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 22 kwietnia 1920 roku. Od początku placówka dzieliła siedziby z Muzeum Narodowym, najpierw przy ul. Podwale, a od 1934 roku, po wybudowaniu nowoczesnego gmachu projektu Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata, przy dzisiejszych Alejach Jerozolimskich. Już wówczas zakładano, że jest to jedynie sytuacja tymczasowa i w przyszłości Muzeum Wojska powinno mieć własny budynek. Udało się dopiero teraz.

Pierwszy z dwóch obiektów Muzeum Wojska na warszawskiej Cytadeli to realizacja konkursowego projektu pracowni WXCA z 2008 roku. Architekci zaproponowali wówczas założenie z budynkiem głównym na osi wyznaczonej przez Bramę Straceń i dwoma pawilonami flankującymi od północy i południa rozległy plac Gwardii. Na przestrzeni lat koncepcja uległa zmianie. W 2015 roku rząd Ewy Kopacz podjął decyzję o przeznaczeniu budynku głównego na nową siedzibę Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska pozostawiając w dwóch bocznych pawilonach. Na razie zrealizowano jeden. Uroczyste otwarcie Muzeum Wojska Polskiego wraz z wystawą inauguracyjną „1000 lat chwały oręża polskiego” odbyło się 13 sierpnia.

Muzeum Wojska: beton zamiast cortenu

Elewacje Muzeum Wojska Polskiego architekci początkowo planowali wykończyć cortenem. Ostatecznie, po zmianie przeznaczenia gmachu głównego, zdecydowali się na beton barwiony w masie na ceglasty kolor. Aby nadać bryle odpowiedni wyraz, fasady zyskały też specjalnie opracowany wzór. To tzw. szewron, który – w zamyśle autorów – ma przywodzić na myśl motywy militarne. Jego przestrzenna forma została pomyślana jako powierzchnia dla rzeźbiarskiej gry światła i cienia zmieniającej się wraz z porą dnia, a tym samym zmieniającej też ogólną percepcję gmachu.

Pomiędzy bryłami bloków funkcjonalnych znajdują się szklane fasady, dzięki którym zaciera się granica między wnętrzem a zewnętrzem. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego koresponduje z parkiem także na inne sposoby – wśród terenów zielonych znajdą się miejsca ekspozycji plenerowych, a niektóre z zabytkowych obiektów Cytadeli Warszawskiej zostaną z czasem dostosowane do funkcji usługowych. Struktury architektoniczne całego założenia i przestrzeń parku potraktowaliśmy jako nierozerwalną całość. To właśnie rozumiemy poprzez termin „park muzeów”, który przekracza tradycyjne myślenie o przestrzeni muzealnej – zapowiada architekt Paweł Wolanin z WXCA. Pierwszą profesjonalną prezentację Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli znajdziecie w sierpniowym wydaniu „Architektury-murator”. 

Wystawa inauguracyjna: 1000 lat chwały oręża polskiego

Na razie na zwiedzających Muzeum Wojska Polskiego czeka tzw. wystawa inauguracyjna „1000 lat chwały oręża polskiego”. Zobaczymy na niej zabytkowe zbroje, mundury i broń z różnych epok, od początków polskiej państwowości do II wojny światowej. Eksponaty umieszczono na tle scenografii nawiązującej do poszczególnych epok. To m.in. las, w którym walczyli wojowie Mieszka I, bitwa pod Raszynem z księciem Poniatowskim, bitwa pod Grunwaldem czy fragment kolumnady Pałacu Saskiego, będący tłem dla opowieści o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Za projekt ekspozycji „1000 lat chwały oręża polskiego” odpowiada prof. Marek Chowaniec z wydziału Scenografii warszawskiej ASP. Na razie nie wiadomo, kiedy zrealizowana zostanie docelowa wystawa według konkursowego projektu pracowni NM Architekci z 2019 roku.

Jak dojechać do Muzeum Wojska Polskiego

Dojazd do Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli możliwy jest od strony Wisłostrady, od strony Żoliborza ulicą Dymińską, przez tzw. Bramę Żoliborską, lub od ulicy Krajewskiego, Bramą Nowomiejską. W pobliżu Muzeum Wojska kursują tramwaje linii 1, 3, 4, 6 i 28 oraz autobus 185.