Architektura MuratorWydarzeniaNajwiększa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach

Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach

W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.

Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach
Blok A farmy akwaponicznej w Brnie na razie pracuje w trybie testowym

Farmy akwaponiczne łączą tradycyjną hodowlę ryb z hydroponiką, czyli, najkrócej rzecz ujmując, uprawą roślin w wodzie. Dostarczane przez ryby produkty przemiany materii są wykorzystywane jako źródło składników odżywczych dla roślin, farmy akwaponiczne są więc jedną z najbardziej zrównoważonych form nowoczesnego rolnictwa. Farma akwaponiczna o powierzchni  1000 m² wyprodukuje taką samą ilość ryb, jak 20-hektarowy staw i tyle samo warzyw, ile można uzyskać z blisko 2-hektarowego pola upraw. W porównaniu z rolnictwem tradycyjnym, gospodarstwa akwaponiczne są w pełni zautomatyzowane i pozwalają zaoszczędzić do 95% wody. Kolejną wielką zaletą jest to, że możemy je budować w dowolnym miejscu. Na przykład w środku miast – mówi Michal Fojtík, jeden z założycieli Future Farming.

Farma akwaponiczna 2.0

W Czechach Future Farming prowadzi gospodarstwo badawczo-naukowe we wsi Kaly, a ostatnio buduje duże gospodarstwo produkcyjne w Brnie, które ma przodować w Europie zarówno pod względem powierzchni, jak i wydajności. Farma będzie przy okazji naszpikowana nowoczesną elektroniką. Aby zapewnić najbardziej optymalne warunki dla obu ekosystemów, nasze hale są wyposażone w nowoczesną technologię i dynamiczne oświetlenie LED. Wszystko jest stale monitorowane przez liczne czujniki, które oceniają wysokość temperatury, poziom wilgotności, oświetlenia czy jakość roztworu – tłumaczy Fojtík.

Czytaj też: Przyszłość jest na wsi |

Brneńska farma ma się składać z czterech jednostek. Pierwsza jest całkowicie ukończona. Ma 3000 m² i już teraz uprawiamy tu warzywa i hodujemy ryby – dodaje Michal Fojtík. Blok B jest przygotowany do eksploatacji w trybie testowym. Dwa ostatnie obiekty – duża hala rybna i blok C – zostaną ukończone w drugiej połowie roku. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, farma w Brnie będzie mogła wytwarzać 2,1 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Kolejne farmy akwaponiczne Future Farming planuje w czeskich Letonicach i w Senicy na Słowacji.

Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach
Projekt największej pionowej farmy akwaponicznej w Europie
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach
Farma akwaponiczna w Brnie już teraz wytwarza warzywa i ryby
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach
Gospodarstwa akwaponiczne pozwalają zaoszczędzić do 95 procent wody
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach
Farma akwaponiczna w Brnie będzie miała wydajnosc 2,1 tony warzyw dziennie
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach
Dwa ostatnie obiekty farmy akwaponicznej w Brnie zostaną ukończone w drugiej połowie tego roku
Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu Na dachach 35 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zamontowano kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała największa rozproszona elektrownia w Polsce i jeden z niewielu takich systemów w Europie. Z produkowanej w ten sposób energii korzysta 15 tysięcy wrocławian.
Ogrody społeczne w Polsce Aktywiści coraz głośniej domagają się zwiększenia udziału zieleni w przestrzeni polskich miast, stąd liczne protesty towarzyszące inwestycjom na osiedlowych skwerach czy nieudolnym modernizacjom parków, placów i bulwarów. Ale początek XXI wieku to także wielka światowa moda na miejskie ogrodnictwo. W tym numerze Tomasz Żylski pisze o obecnym od kilku lat w Polsce i wciąż przybierającym na sile zjawisku – zakładanych przez mieszkańców społecznych ogrodach, będących odpowiedzią na potrzebę posiadania własnych, ekologicznych upraw, przede wszystkim jednak wyrażających chęć przebywania razem w przestrzeni publicznej.
Tagi:
Standard klimatyczny dla Krakowa Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zakończyli prace nad dokumentem „Standard klimatyczny dla nowych i istniejących miejskich budynków użyteczności publicznej w Krakowie”. To przystępna i przejrzysta instrukcja dla projektantów, wykonawców i zarządców budynków publicznych w stolicy Małopolski.
Technologia dla biznesu z myślą o zrównoważonym rozwoju Dyson uwielbia wyzwania, które inni boją się podejmować. Rozwiązywanie problemów i odwaga wybiegania w przyszłość są wpisane w DNA marki. Więcej za mniej, jak najwydajniej w możliwie najprostszy sposób, a wszystko to przy racjonalnym gospodarowaniu materiałami i energią – to idee, które przyświecają naszym inżynierom, i cechy, z których słyną nasze produkty.
Siedziba Ten Square Games we Wrocławiu: biuro z niskim śladem węglowym Czym jest wbudowany ślad węglowy i jak go skutecznie ograniczać. Rozmawiamy z twórcami nowej przestrzeni biurowej firmy Ten Square Games. Był to jeden z pierwszych w Polsce projektów, gdzie dokładnie policzone zostały emisje związane z aranżacją biura.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.
Konkurs studencki: co wiesz o ekobudownictwie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.